ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک چیست و چه مراحلی دارد؟

برای هر فرد تاجر که به عنوان یک بازرگان بین المللی فعالیت های تجاری انجام می دهد، لازم است تا حدودی با مفاهیم و اصول تجارت و بازرگانی آشنا باشد. ترخیص کالا در تجارت یکی از مراحل مهم برای واردات و صادرات کالا می باشد که برای هر فرد تازه کار که قصد تجارت دارد، لازم است تا مواردی را در مورد آن بداند.

ما نیز در این مقاله به معرفی و مفاهیم مربوط به ترخیص کالا و شرایط و قوانین آن می پردازیم، و همچنین مجوزهایی که لازم است فرد داشته باشد تا بدون هیچ مشکلی از این مرحله عبور کند را نیز  برای شما شرح می دهیم.

در این زمینه شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد نیز با استفاده از مشاورین و کارشناسان سوالات شما را در این زمینه پاسخگو خواهند بود.

می توان برای تعریف ساده ترخیص کالا این چنین گفت که ارائه مدارک و آماده سازی جهت تسهیل در صادرات و واردات کالا به کشور را گویند. این آماده سازی شامل پرداخت هزینه های گمرکی، حمل و غیره و تحویل گرفتن محموله کالا از گمرک و ترخیص کالا به انضمام مدارک مربوطه می باشد.

در واقع پروسه ای که کالا برای ورود به کشور و یا خروج از کشور طی می کند را ترخیص کالا می نامند. همچنین برای طی کردن این پروسه نیاز به  دانش و تجربه کافی و بهره گیری از مشاورین و ترخیص کار حرفه ای است تا بتوان کارهای پروسه ترخیص را با صرف کمترین وقت و هزینه ممکن انجام داد.

همینطور توجه به نوع کالا در پروسه ترخیص برای اخذ مجوزهای لازم ضروری و مهم می باشد. سازمان هایی که می توان برای دریافت مجوزهای استاندارد برای ترخیص کالا به آنها مراجعه کرد شامل سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهداشت برای مجوز استاندارد، کانون پرورش فکری کودکان و سایر سازمان های مربوطه با توجه به نوع کالا هستند.

نیز برای اینکه بتوانید کالای خود را از گمرک آزاد و ترخیص کنید، باید کالای شما در گمرک ارزش گذاری شود. در تمام دفاتر گمرکی کالای موجود به اشکال متفاوتی ارزش گذاری می گردد، که اگر ترخیص کار با تجربه و حرفه ای باشد، به خوبی می تواند ارزش کالا را به صورت واقعی اعلام کند، که این کار در سامانه TSC مشخص می شود.

در این زمینه تیم حرفه ای بازرگانی ایمن تجارت کارآمد می تواند نسبت به ارزش گذاری واقعی کالای شما با استفاده از کارشناسان مجرب اقدام نماید.

مراحل ترخیص کالا از گمرک و انجام تشریفات گمرکی

مراحل ترخیص کالا از گمرک و انجام تشریفات گمرکی

آزاد سازی کالا از گمرک شامل مراحلی است که در ادامه به شرح هر یک از آنها می پردازیم:

ثبت اظهار در سامانه EPL

در گمرک باید کالا توسط مامورین گمرکی دیده و بررسی شود، که به آن به اصطلاح اظهار می گویند. ثبت اظهار اولین مرحله در مرحله ثبت سفارش و ترخیص کالا است، که فرو یا نماینده قانونی وی باید نسبت به تکمیل اظهارنامه در سامانه EPL و ورود اطلاعات مربوط به کالا به صورت آنلاین اقدام نماید.

در سایت رسمی گمرکی با نشانی irica. gov. ir در مورد ترخیص انواع کالا توضیحات لازم ارائه شده است، که برای ترخیص کالا ارائه اظهارنامه گمرکی و کلیه اطلاعات مربوط به کالا و همچنین ارائه مجوزهای قانونی برای اظهار کالا ضروری می باشد.

شما می توانید به عنوان مالک کالا یا نماینده قانونی فرم مربوط در سامانه الکترونیکی EPL را تکمیل کنید. زیرا که باید توجه نموده که مبلغ پرداختی برای حقوق ورودی کالا از اطلاعات مهم در اظهارنامه است که در تکمیل فرم اظهارنامه محاسبه می شود. بنابراین درج اطلاعات صحیح باید با دقت انجام شده تا بدون اشتباه پروسه تکمیل اظهارنامه طی گردد.

در نهایت از طریق این سامانه نیز شماره سریال و یک شماره عطف دریافت کرده که باید از آن پرینت و برای مراحل بعد نگهدارید.

مدارکی که برای اظهار کالا در گمرک نیاز دارید، اظهارنامه واردات قطعی، کپی کارت بازرگانی معتبر قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، گواهی مبدا، فاکتور یا سیاهه خرید، اعلامیه تامین ارز، پروفرما یا پیش فاکتور، مجوز ثبت سفارش، لیست عدلبندی، بیمه نامه، پروانه بهره برداری، کاتالوگ و بروشور هستند.

همچنین مجوزهای قانونی و مدارک لازم جهت ترخیص کالا، مواردی از قبیل گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی و سایر مجوزهای سازمان های مربوطه، و نیز وکالتنامه رسمی، کارت حق العمل کاری و پروانه صادراتی می باشند.

مرحله احراز هویت و تعیین مسیر

اسناد در مرحله احراز هویت به خوبی بررسی شده و در صورت تایید به صاحب کالا یک شماره ثبت یا کوتاژ اختصاص داده می شود. دریافت کوتاژ به معنی آن است که اظهارنامه واردات یا صادرات کالا با یک شماره که مختص به صاحب کالا است، ثبت و مهر می گردد.

مرحله کنترل کالا

در مرحله ترخیص در هنگام کنترل کالا نیاز است که کالا برای ارزیابی یکی از سه مسیر سبز، زرد و قرمز را طی کند.

چنانچه کالا در مسیر زرد و قرمز قرار بگیرد، توسط کارشناسان و بازرسان، کالا باید مورد بازرسی قرار گرفته و  اسناد توسط صاحب کالا ارائه و از طرف بازرسان مقایسه و مطابقت داده شود.

پس از طی کردن ارزیابی اولیه در بخش دایره ارزش، ارزش اظهاری، سوابق گمرکی و غیره کالا مجدد بررسی می گردد.

اخذ مجوزهای لازم

کالای شما چه در زمره کالاهای ویژه و یا غیر آن باشد، باید جهت آزاد سازی و ترخیص آن گواهی نامه های تعیین شده توسط کارشناسان اخذ گردد. مجوزهایی از جمله استاندارد، بهداشت، مخابرات، قرنطینه، انرژی اتمی، تجهیزات پزشکی، جهاد، وزارت راه، مالیات و غیره از این قبیل گواهی ها برای آزادسازی کالا هستند.

مرحله بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس

در این مرحله تعرفه گمرکی کالا توسط کارشناسان بررسی و با اسناد کالا مطابقت داده می شود. همچنین کارشناسان مجوزهای مرحله قبل را مجدد نظارت نموده و بررسی و مطابقت می دهند، و در صورت عدم مشکل آن را امضا و تایید می کنند.

صندوق و صدور سند ترخیص

صاحب کالا باید پس از تایید نهایی گمرک هزینه ای را به صورت نقدی پرداخت کند، و بعد از اینکه گمرک فیش پرداخت را دریافت نمود، فیش پروانه سبز گمرک باری برای صاحب کالا صادر می گردد. با پرداخت این هزینه و صدور پروانه سبز صاحب کالا می تواند کالا را از گمرک خارج کند.

انبارداری و اجازه بارگیری

پس از صدور سند ترخیص از طرف گمرک، صاحب کالا باید کارهای مربوط به حمل و نقل کالا را انجام داده و با شرکت حمل و نقل نیز تسویه کند. بعد از دریافت قبض انبار و مدارک مورد نیاز، گمرک مجوز بارگیری را برای فرد صاحب کالا صادر می کند، که در این صورت صاحب کالا باید هزینه های انبارداری که در گمرکات مختلف وجود دارد و شامل هزینه تخلیه و بارگیری، بیمه کالا، مدت زمان رسوب کالا در انبار و غیره است را بپردازد.

خروج کالا از گمرک

در مرحله نهایی صاحب کالا بیجک انبار را از انباردار گمرک دریافت می کند. در این مرحله انباردار پس از کنترل پروانه سبز گمرکی مهر درب خروج، بیجک انبار را صادر کرده و به صاحب کالا اجازه می دهد تا وسیله نقلیه مورد نظر خود را برای بارگیری وارد گمرک کند.

در این مرحله نیز محموله توسط مامورین گمرکی دوباره بازرسی شده و بعد از آن به صاحب کالا اجازه خروج کالا داده خواهد شد.

چرا بازرسی کالا در فرآیند ترخیص مهم است؟

دلیل اهمیت بازرسی کالا تایید و کیفیت کالای ارسالی از طرف فروشنده می باشد. در امر بازرسی کالا خریدار قبل از دریافت کالا شرکتی را برای بازرسی کالای ارسالی معرفی می کند. سپس کارشناسان شرکت کالای ارسالی را از لحاظ کیفیت، استانداردها، کمیت و کوتاهی لازم بررسی کرده تا از درستی آن اطمینان داشته باشند.

اغلب برای اینکه بازرسی کالا قبل از ترخیص آن صورت بگیرد، یک قرارداد بین شرکت بازرسی با خریدار کالا تهیه و تنظیم می شود، و در آن کلیه اطلاعات لازم به صورت رسمی و دقیق در آن عنوان می شود، تا بدون مشکل ترخیص کالا انجام گیرد.

اطلاعاتی که مورد قرارداد دو طرف هستند شامل نحوه پرداخت هزینه های بازرسی، کارمزد، تعداد، کیفیت، اطلاعات فیزیکی کالا، تایید استانداردها و گواهی هایی می باشد، که شرکت بازرسی باید تمام این اطلاعات که خریدار در این سند ذکر کرده را مورد بررسی و بازرسی قرار دهد.

همچنین صحت اطلاعات باید با کالایی که در گمرک است مطابقت داده شود، و در صورت مغایرت آن را به طور دقیق و با جزئیات به خریدار اطلاع دهد. بازرسی عموما در محل تولی، انبار، محل بسته بسته بندی گمرک و بندر مقصد انجام شده و حدود بازرسی در سند قرارداد ذکر می شود.

سامانه ترخیص کالا از گمرک

هر کالایی برای ترخیص باید ابتدا در سامانه ترخیص ثبت شود. در این سامانه اطلاعات شخصی صاحب کالا و نیز اطلاعات و مشخصات کالا ثبت و نگهداری می گردد.

برای ثبت نام در سامانه کد ملی صاحب کالا، ثبت اطلاعات هویتی صاحب کالا و اطلاعات کالا ضروری است. برای درج اطلاعات لازم است که این اطلاعات توسط فرد ( صاحب کالا ) مورد تایید قرار بگیرد. بنابراین برای بار دوم اطلاعات نمایش داده می شود تا در صورت خطا توسط فرد اصلاح شود، و در صورت صحت اطلاعات فرد می تواند آن را تایید نماید.

بعد از تایید اطلاعات، سامانه کد شناسه برای فرد ارسال می کند. در تمامی مراحل ترخیص کالا این کد شناسه برای آزادسازی کالا توسط ترخیص کار لازم و ضروری است. بنابراین در حفظ و نگهداری آن باید دقت نمود.

نقش ترخیص کار در فرآیند ترخیص کالا از گمرک و انتخاب بهترین ترخیص کار

نقش ترخیص کار در فرآیند ترخیص کالا از گمرک و انتخاب بهترین ترخیص کار

همینطور که از نام ترخیص کار بر می آید، در مراحل ترخیص کالا این فرد نقش اساسی در انجام تشریفات گمرکی که فرآیندی پیچیده ای است ایفا می کند.

 مراحلی که در بالا در مورد ترخیص کالا گفته شد نیاز به مهارت و تبحر و سابقه دارد، زیرا در این صورت است که می توان پیچیدگی های این مراحل را بدون مشکلی پشت سر گذراند، و اینکه یک فرد با تجربه می تواند کالا را از گمرک در زمان مناسب خارج کند.

ترخیص کاران در شرکت ایمن تجارت کارآمد به عنوان وکیل از جانب شما تشریفات قانونی برای خارج کردن کالا از گمرک را به نحو احسن انجام داده و شما را از رفت و آمدهای مکرر به گمرک بی نیاز می کنند.

این شرکت همچنین قیمت نهایی و هزینه تمام شده تا زمان تحویل کالا در انبار را از قبل به شما اعلام کرده که شما بتوانید قبل از وارد کردن کالا از هزینه های آن اطلاع یابید. ترخیص کالا در شرکت ایمن تجارت کارآمد در کوتاه ترین زمان ممکن یعنی بین 7 تا ده روز به طول می انجامد.

برای انتخاب بهترین شرکت ترخیص کالا شما باید مواردی همچون تجربه و قدمت فعالیت شرکت، تسلط به تمام مراحل ترخیص، آشنایی با مقررات و تخلفات گمرکی و شفافیت و پاسخ گویی به مشتریان را اولویت انتخاب برای ترخیص کار قرار دهید.

بنابراین در این باره شرکت ایمن تجارت کارآمد نیز با استفاده از تیم با تجربه و ترخیص کاران حرفه ای خدمات خود را در زمینه ترخیص کالا، حمل، صادرات و واردات، ثبت فروش و سایر قابلیت های بازرگانی شما با استفاده از قوانین و مقررات جاری بازرگانی و گمرکی به صورت اطمینان بخش انجام می دهد .

همچنین این تیم قبل از خروج اقدام به پمپ کانتینرها و بیمه کالاها می نماید، و جهت درج دقیق و صحیح تعداد و وزن کالا در بارنامه و ارسال آن برای صاحب کالا  اقدام می کند.

جهت هر گونه اطلاعات و سوال در زمینه ترخیص کالا می توانید با شماره های پشتیبانی در سایت تماس گرفته و مشکل و سوال خود را مطرح کنید. پشتیبانان تیم بازرگانی ایمن تجارت کارآمد در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

4.4/5 - (7 امتیاز)