آیا می دانید تمامي گمركات اجرايي كشور به سامانه متمركز تعيين ارزش گمركي دسترسی دارند؟

کاربرد سامانه TSC

نظام كدگذاري يكتاي كالاها (TSC)برای  تعیین ارزش کالا وارداتی ، و مقابله با کم اظهاری راه اندازی شده ؛ اینگونه که در انتهای هر هر رديف از تعرفه كالاها یک کد چهار رقمی تعبیه شده که این کد شناسه ارزش كالا است.

در این راستا گمرك از صاحبان صنايع و شركت‌هاي توليدي واردكننده مواد اوليه و كالاهاي سرمايه‌اي و واسطه‌اي دعوت كرد تا به‌منظور تعيين كد شناسه ارزش كالا در سامانه TSC، مدارك و اسناد مثبته مربوط به كالاهاي تجاري را به دفتر بررسي و تعيين ارزش گمرك ايران ارائه نمايند.

سامانه الكترونیكی TSC (تعیین ارزش گمركی كالا) و كاركردهای آن

سامانه tariff specific code) TSC) بر مبنای مشخصه‌های تعرفه‌ای كالا با توجه به خصوصیات فیزیكی، شیمیایی، مدل و سایر مشخصات فنی كه به آن كالا اختصاص دارد، با اختصاص یک کد 4 رقمی ، ارزش هر واحد کالا رامشخص می کند. وظیفه ی كارشناسان دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه این است که تغییرات قیمتی را بررسی کنند.

مزایای راه اندازی سيستم گمركی tsc

  • با راه اندازی بانک اطلاعاتی سامانه tsc ، نحوه ارزش‌گذاری كالا در تمام گمركات كشور یكسان‌ شده
  • چنانچه شناسه ارزش کالایی  ثبت شده باشد،با واردکردن كد 4 رقمی شناسه ارزش به هنگام اظهار، زمان بررسی کارشناسان گمرک برای تطبیق مشخصات کالای اظهاری به حداقل می رسد.

کد تعرفه 12 رقمی TSC

از این پس در هنگام اظهار کالا به کدتعرفه 8 رقمی hs ، 4  رقم کد tsc اضافه می شود. که این کدهای 4رقمی را دفتر ارزش گمرک مشخص می کند. در بخش دوراظهاری واردات در سامانه epl کد تعرفه را باید 12 رقمی وارد نمایید. چنانچه کالای شما در لیست نبود(سابقه یا شناسه ارزش نبود) همان کد hs را با 0000 (در خواست ایجادشناسه tsc می کنید )وارد می کنید. در این موارد تا ایجاد شناسه از طرف دفتر تعیین ارزش امکان ترخیص کالا وجود ندارد.جواب کارشناسان تعیین ارزش تا 3 روز بعد می آید ولی می توانید با در دست داشتن شماره کوتاژ به دفترارزش حضورا مراجعه کنید

دقت نمایید مهمترین مساله در هنگام تعیین ارزش tsc ، کد hs کالا یا همان تعرفه گمرکی کالا است، و تا زمانی که تعرفه کالا با ماهیت کالا مغایر باشد ، شناسه ثبت شده نادرست می باشد.

در هنگام اظهار الکترونیکی در سامانه epl یک قسمتی هست که شما کد tsc کالا را درج می نمایید. این کد شناسه 4 رقمی tsc در انتهای ردیف تعرفه کالا قرار می گیرد و به نوعی ارزش کالا و مشخصات فنی را تعیین می نماید .

چنانچه کالایی ارزش tsc نداشته باشد ، به این معنا نیست که ارزش اظهار شده توسط شما درست تلقی گردد .و فقط چنانچه منشا ارز ارز مبادلهع ای باشد ارزش اظهار شده قابل استنباط می باشد . اگر کالایی شناسه ارزشش مشخص نبود از اظهار ارزش های دیگر خود داری نمایید و 0000 درج کنید .

سپس کارشناس ارزش ، مارک و مدل و برند و کاتالوگ کالا را دریافت می کند و در اظهارنامه گمرکی یا اصطلاحا فرم 100 نظر استنباطی خود را راجع به ارزش درج می نماید .

و چنانچه کارشناسی اظهارنامه ای را مشمول تفاوت ارزش بداند ، ، در صورت اعتراض ذینفع ، گمرک محل اظهار باید مورد بررسی قرار بدهد و با ارائه مدارک و سوابق ، ارزش استنباطی را در ستون توضیحات اظهارنامه اعلام نمایید .