طبق بخشنامه های اخیر مورخ 11 بهمن 96 ، حواله ارزی به کشورهای ترکیه ، هند، کره ، چین باید از طریق سیستم بانکی باشد و هر نوع ثبت سفارش به روش غیر بانکی در سامانه توسعه تجارت جلو نخواد رفت . در راستای این امر ، سامانه ارزی نیما سامان داده شده که هنگام ثبت سفارش چنانچه کالایی هم ارز متقاضی باشد از طریق نظام بانکی و صرافی های مربوطه می توان ارز آن را خریداری کرد .

در بخشنامه اخیر 9 اسفند 96 ، با توجه به ابلاغ بانک مرکزی ، ثبت سفارش با دلار ممنوع شده است . و در فاز اولیه امکان خرید برای ارزهایی همچون یورو و یوان مهیا گردیده است .

سامانه ارزی جدید بانک مرکزی به نام ، سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) ، می توان ارز را به شکل الکترونیکی خریداری کرد ، درز این سامانه امکان مقایسه پیشنهاد ها از صرافی ها و مقایسه بهترین پیشنهاد وجود دارد ، صرافی ها باید به منوی نیما ، پایگاه اطلاع رسانی سنا وارد شوند و درخواست های خرید را در آنجا پیگیری نمایند . هدف اصلی سامانه نیما مدیریت بازار ارز و تسهیل در فرآیند تامین ارز، برای متقاضیان ارزی است. ولی قابل توجه است که به دلیل نوسانات نرخ ارز مهلت اعتبار پیشنهادهای صرافی ها در این سامانه بسیار کوتاه است .

خرید الکترونیکی ارز فقط برای تامین ارز در ثبت سفارشات غیر بانکی ، قابل استفاده است : وارد بخش مدیریت عملیات ارزی غیر بانکی شوید و در خواست خود را ارائه دهید و باید اطلاعات مربوط به حساب ذینفع را بدانید ، پس از اخذ پیشنهاد ، پرداخت ریالی را در سامانه ثبت می نمایید و منتظر صدور حواله از جانب صرافی می شوید .

جهت خرید الکترونیکی ارز در سامانه توسعه تجارت با شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد مشاوره نمایید

همچنین می توانید فایل دانلودی راهنمای خرید الکترونیکی ارز رو اینجا دانلود نمایید