کاهش هزینه های ترخیص کالا

چگونه می توان هزینه های ترخیص کالا را کاهش داد؟

ترخیص کالا یکی از مهم ترین مراحل در حوزه تجارت بین المللی و در زمینه واردات و صادرات کالا می باشد که یک فرد تاجر می تواند از طریق کاهش و به حداقل رساندن هزینه های ترخیص سود زیادی را کسب نماید.

روش های زیادی برای به حداقل رساندن هزینه های ترخیص وجود دارد که ما در این مقاله از سایت ایمن تجارت کارآمد قصد داریم تا به معرفی و بررسی آنها بپردازیم و توضیحاتی را در این باره ارائه دهیم.  چنانچه علاقه مند به مطالعه این موضوع هستید و یا در مشکل و یا ابهامی در این زمینه دارید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نحوه کاهش هزینه های ترخیص کالا

در هر یک از حوزه های تجارت بین الملل چه در واردات و نیز صادرات هزینه هایی متحمل فرد تاجر می شود که قسمت قابل توجهی از بهای تمام شده کالا را تشکیل می دهد. در حوزه واردات هزینه های تمام شده کالا مربوط به گمرکات،  سازمان های مالیاتی،  کارگزاران گمرک،  متصدیان پایانه و صاحبان انبار و غیره می باشد.

همچنین در حوزه صادرات هزینه های نهایی شامل عوارض گمرکی و غیره هستند.  از جمله مواردی که در این هزینه ها تاثیر می گذارند،  عوامل مختلف و متعددی از جمله نوع کالا و بسته بندی آن،  وزن خالص و ناخالص کالا،  حجم و ارزش گمرکی کالا،  تعرفه گمرکی،  مدت زمان ترخیص و غیره هستند.

بنابراین جهت کاهش هزینه های ترخیص می توان با ایجاد تغییراتی در هر یک از این عوامل درآمد و سود حاصل از تجارت را در حوزه های واردات و صادرات افزایش داد. زیرا که در صورت عدم کنترل آن،  فرآیند صادرات و واردات کالا می تواند هزینه های زیادی را برای فرد تاجر به همراه داشته باشد.

عواملی که بر کاهش هزینه های گمرکی و ترخیص کالا تاثیر گذارند

عواملی که بر کاهش هزینه های گمرکی و ترخیص کالا تاثیر گذارند

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد،  عوامل تاثیر گذار بر هزینه های گمرک و ترخیص کالا به ویژه در حوزه واردات بر اساس نوع، حجم کالا و موارد دیگر محاسبه می گردد.  در واقع دو عامل حجم و وزن کالا از موارد بسیار مهم و موثر در هزینه های ترخیص هستند که بر اساس آنها هزینه ها محاسبه می شوند.

همچنین می توان به عواملی چون خدمات تخلیه،  بارگیری،  تعرفه آزمایشگاه،  کارشناسی،  انبارداری،  بازرسی کالا،  بارنامه و قبض انبار و بقیه عوامل نیز اشاره نمود.

هزینه های گمرکی و ترخیص کالا توسط هیئت وزیران تدوین و محاسبه شده تا از این طریق بتوان با مدیریت درست و اصولی بخشی از هزینه های مبادلات کالا را به حداقل رساند.  بنابراین مسئولین گمرک موظف هستند نسبت به اجرای دستورالعمل های ابلاغ شده از سوی هیئت وزیران اقدام نموده تا از این طریق فرآیندهای گمرکی به راحتی و هر چه بهتر به پیش برود.

اما راهکارها و روش هایی هستند که از آن طریق می توان هزینه های ترخیص کالا را تا حد امکان کاهش داد.  این راهکارها شامل موارد زیر هستند که به شرح توضیحاتی در مورد هر یک از آنها می پردازیم.

طبقه بندی تعرفه ای کالا

طبقه بندی تعرفه ای کالا یکی از موارد مهم برای کاهش هزینه های ترخیص است.  بنابراین شناخت کامل محصول می تواند طبقه بندی صحیح برای تعرفه آن کالا را به همراه داشته باشد. همچنین موجب پرداخت کمتر حقوق گمرکی با استفاده از کد تعرفه صحیح می شود.

از این رو بهره گیری از متخصصین با تجربه و نمایندگان کارگزاری گمرک به واردکنندگان این امکان را می دهد تا با استفاده از دانش فنی نسبت به طبقه بندی صحیح در بیشتر فصول HS تمرکز نمایند،  و از این طریق هزینه های ترخیص کالای خود را نیز کاهش دهند.

پرداخت حقوق گمرکی به صورت معوقه در قالب ضمانتنامه گمرکی

در برخی از کشورها برای پرداخت عوارض گمرکی در بخش واردات مدت زمان بیشتری را به وارد کنندگان می دهند تا از این طریق برای واردات کالاهای اساسی تشویق و ترغیب شوند.  به این صورت که برخی از واردکنندگان کالاهای خاص به ویژه در ایالت های مختلف با پرداخت معوق حقوق گمرکی در قالب ضمانتنامه سود می برند تا از این طریق بتوانند هزینه های گمرکی خود را کاهش دهند. در این باره کارگزاران گمرکی نیز مقررات مربوط به پرداخت حقوق گمرکی به صورت معوق را به این افراد گزارش و اطلاع می دهند.

کاهش هزینه های کارگزاری

یکی دیگر از عواملی که باعث هزینه برای شخص تاجر و وارد کننده کالا می شود،  توافق نامه بین کارگزار و وارد کننده است.  البته می توان با چانه زدن هزینه کمتری را به کارگزار پرداخت.  همچنین برای اینکه وارد کننده از مجموعه خدمات ترخیص هزینه کل مشخصی داشته باشد،  لازم است تا قیمت مناسبی را کارگزار به وی اعلام و پیشنهاد دهد.

هزینه های کارگزاری جزو هزینه های مستقیم گمرکی می باشد که با انتخاب صحیح آن می توان در هزینه های گمرکی صرفه جویی کرد.  زیرا که کارگزاران تاثیر غیر مستقیم را در کل هزینه های ترخیص و گمرک دارند.  به طوری که به عنوان مثال اشتباه در انتخاب کد تعرفه،  خطا در رفتار تعرفه ای یا ارزش گمرکی منجر به جریمه ای بیش از چند سال هزینه کارگزاری می گردد.

در این راستا تیم بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ترخیص انواع کالاها و با بهره مندی از تعداد زیادی ترخیص کار گمرک حرفه ای می تواند با در اختیار گذاشتن تخصص و تجربه خود شما تجار گرامی را یاری نماید.  شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کاهش هزینه ها با استفاده از مدیریت زمان

برخی از مرزها در بعضی از گمرکات کشورهای مختلف در ساعات معدنی از شبانه روز بسته می شوند.  بنابراین کارگزاران گمرک می توانند با در نظر گرفتن این موضوع و مدیریت زمان به تجار در کاهش هزینه ها کمک کنند.

در کشوری مثل ایران که سرعت عمل بسیار پایین است،  و به دلایلی تاخیرهای هفتگی و ماهانه می تواند باعث ضرر و زیان به فرد تاجر شود.  برخی از کالاهای فاسد شدنی نیز در این جریان از بین رفته و فاسد می شوند،  و فرد را متحمل ضرر و زیان می گرداند.

همچنین انبارداری و دموراژهای سنگین هزینه های زیادی را به وارد کننده و صاحب کالا متحمل می کند. بنابراین کارگزاران گمرکی می توانند با مدیریت درست زمان،  تاخیرها و زمان بسته شدن برخی مرزها و سایر عوامل را محاسبه و طبق آن برنامه ریزی لازم را برای ترخیص به موقع کالا انجام دهند.

یکی از این عوامل ضمانت های معوق بوده که در برخی از کشورها جهت کاهش هزینه نهایی ترخیص از آن استفاده می شود.  فرد تاجر با استفاده از ضمانت های معوق زمان بیشتری را جهت پرداخت عوارض در اختیار دارد و از این طریق تجارت پر سود و رونقی خواهد داشت.

تسهیل در اسناد حمل و نقل بین المللی

هزینه های زیاد ترخیص را می توان با حذف اسناد خاصی کاهش داد. زیرا که تهیه و ارائه این اسناد علاوه بر ایجاد مشکلاتی باعث متحمل شدن هزینه های زیادی برای فرد می شود.  بنابراین یکی از نقش های مهم کارگزاران تسهیل در اسناد حمل و نقل و بررسی و حل و فصل مسائل مربوط به آن می باشد.

تعیین ارزش حقوقی گمرکی

هر گمرکی برای تعیین ارزش کالاها مقررات خاصی دارد.  با این حال جهت محاسبه حقوق واردات و مالیات ارزش کالا باید به گمرک اعلام گردد.  اما گاهی ارزش استنباط شده که بر اساس محاسبه حقوق ورودی گمرک است با ارزش کالایی که وارد کننده در فاکتور به گمرک ارائه می کند،  یکسان نمی باشد.

زیرا گاهی در محاسبات گمرکی ارزش برخی از محصولات ممکن است تغییر کرده و به روز شود. بنابراین کارگزار گمرک و وارد کننده باید این تغییرات را در نظر گرفته و تجزیه و تحلیل کنند.

در صورتی که ارزش کالای اعلام شده توسط گمرک تایید نشود،  وارد کننده باید علاوه بر پرداخت مازاد حقوق گمرکی،  جریمه و مجازات را نیز بپردازد.  از این رو لازم است تا کارگزاران و وارد کنندگان کالاها به طور فعال جهت جلوگیری از هزینه های اضافی نسبت به کنترل ارزش کالا اقدام نمایند.

تعیین درست نظام تعرفه ای

در برخی کشورها نظام های تعرفه ای متعددی وجود دارد.  به این صورت که منبع حقوق ورودی برای یک محصول از مبداهای مختلف یکسان نیست.  از این رو تعیین منبع حقوق ورودی کالا بر اساس نظام تعرفه ای صحیح بسیار لازم و ضروری می باشد.

استفاده از استرداد مالیات و عوارض

در برخی شرایط ممکن است به هنگام ورود موقتی کالا به گمرک برای آن مالیات و عوارض تعیین گردد.  در این شرایط می توان با بازگرداندن مبلغ پرداختی کالا به وارد کننده،  هزینه های ترخیص کالا را کاهش داد.  بنابراین فرد تاجر و کارگزار گمرکی باید نسبت به فرصت های قابل استفاده جهت بازپرداخت هزینه ها آگاه بوده و دقت لازم را به عمل آورند.

روش های فوق و روش هایی مانند تعیین ارزش کالا و غیره در کاهش هزینه های گمرکی و ترخیص موثر هستند.

ضرورت کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا

اما ضرورت کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا برای چیست؟

از آنجایی که مراحل ترخیص کالا یک فرآیند پر پیچ و خم می باشد،  بنابراین عدم آگاهی و دانش فنی در این زمینه منجر به ایجاد هزینه های اضافی و حتی ضرر و زیان برای فرد تاجر می شود.

به فرض مثال تاخیر در فرآیند حمل و نقل کالا باعث متحمل شدن هزینه های زیانبار انبارداری و هدر رفتن وقت و انرژی می گردد. از این رو لازم است تا فرد تاجر از تجربه کافی برخوردار بوده و بتواند با محاسبات دقیق هزینه های نهایی ترخیص کالا را کاهش دهد.

البته برخی شرکت های حمل و نقل و بازرگانی هستند که می توانند با مشاوره و ارائه راهنمایی های لازم و کافی در کاهش هزینه های ترخیص کالا به تجار کمک کنند.  زیرا که محاسبات هزینه های گمرکی و ترخیص کالا پیچیده و در مواقعی سخت می باشد.  از این رو یاری گرفتن و دریافت مشاوره که تسلط زیادی بر امور محاسباتی و آشنایی با قوانین و مقررات گمرکی دارند،  می تواند تا حد قابل توجهی هزینه های نهایی ترخیص کالا را کاهش دهد.

شما تجار گرامی می توانید با ارتباط با مشاورین و متخصصین ما در شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد مسیر تجارت  خود را به راحتی پیش برده و مراحل ترخیص کالا را با دقت و هوشمندی زیادی طی نمایید،  تا در وقت و هزینه های شما تا حد امکان صرفه جویی شود.

این شرکت با دارا بودن متخصصین هوشمند و کارآمد شما را در این مسیر از ابتدا تا انتها یاری می دهند.  جهت دریافت مشاوره رایگان و یا هر گونه سوال در هر یک از موارد ترخیص و واردات کالا و تجارت خود می توانید با کارشناسان ما در سایت و شرکت ایمن تجارت کارآمد در ارتباط باشید.

Rate this post