کاهش هزینه های ترخیص کالا

راهکارهای کاهش هزینه های گمرکی

چه ترفندها و راهکارهایی باعث کاهش هزینه های گمرکی می شوند؟

روش هایی که بتوان در گمرک هزینه ها را کاهش داد، منجر به سود بیشتر برای تاجر می شوند. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم تا با ارائه روش هایی توضیحاتی را در مورد کاهش هزینه های گمرکی برای شما عزیزان شرح دهیم. چنانچه علاقه مند به مطالعه این موضوع هستید و یا در این زمینه سوال و یا ابهامی دارید، این مقاله از سایت شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد را مطالعه کنید.

روش های کاهش هزینه های گمرکی

عوارض گمرکی، مالیات و سایر هزینه های گمرکی در قیمت تمام شده کالاهای وارداتی تاثیر قابل توجهی می گذارد. از طرفی برای صادرات نیز این هزینه ها باعث می شود تا درآمد حاصل از فروش برای فرد صاحب کالا یا صادر کننده کاهش یابد.

از آنجایی که برای هر کالایی جهت خروج و ورود باید حقوق گمرکی و سایر عوارض و مالیات گمرکی پرداخت شود. بنابراین آشنایی با اصول و قوانین گمرکی می تواند در کاهش هزینه های گمرکی موثر باشد.

از این رو جهت کاهش هزینه های گمرکی لازم است تا ابتدا با رویه ها و اصولی که در گمرک جهت خروج و ورود کالاها وجود دارد، آشنا شوید. آشنایی و شناخت این اصول کمک می کند تا هر چه بهتر بتوانید هزینه های خود را مدیریت کنید.

منظور از رویه های گمرکی چیست؟

رویه های گمرکی شامل تمامی تشریفات گمرکی اعم از ورود و خروج کالا است که عبارتند از عبور قطعی و موقت، ورود موقت برای پردازش، عبور خارجی و داخلی و اعاده به خارج از کشور ( مرجوعی ) که بعد از اقدامات لازم جهت تطبیق اسناد و مدارک، اظهارنامه و مجوزهای مربوطه و دریافت وجه مربوط به خدمات گمرکی کالا را ترخیص نمود.

به طور کلی عملیات گمرکی شامل موارد ذکر شده فوق می باشد که در دسته تشریفات قطعی گمرک قرار می گیرند، و با توجه به قوانین و اصول صادرات و واردات امکان ترخیص برای صاحب کالا فراهم می شود.

اما عبور داخلی جزو دسته تشریفات غیر قطعی گمرک است و انجام تشریفات گمرکی صرفا برای صدور مجوز جهت جا به جایی کالا از یک گمرک به گمرک دیگر از روش هایی مانند حمل یکسره یا ترانزیت داخلی و غیره می باشد. بنابراین می توان از طریق روش هایی نظیر حمل یکسره در کاهش هزینه های گمرکی اقدام کرد.

چگونه حمل یکسره در کاهش هزینه ها تاثیر گذار می باشد؟

منظور از حمل یکسره یعنی ورود و خروج کالا از گمرک است که بدون نیاز به تخلیه کالا از گمرک صورت می گیرد. در این روش کلیه تشریفات و عملیات گمرکی روی وسیله حمل کالا انجام گرفته و از این رو در کاهش هزینه ها موثر می باشد.

حمل یکسره شامل هزینه های خدمات حمل بوده که بر روی وسیله حمل محاسبه می گردد. بنابراین در روش حمل یکسره هزینه هایی چون انبارداری و تخلیه و بارگیری به نسبت روند تخلیه و بارگیری طبق روش عادی و معمولی کمتر و از هزینه های گمرکی کسر می شود.

بنابراین در برخی از شرایط گمرکی که کالا مورد آسیب قرار بگیرد و یا کالا به نوعی بوده که امکان بارگیری مجدد و تخلیه نباشد، برای کاهش هزینه های گمرکی از این روش می توان استفاده کرد.

همچنین برای کالاهایی که در معرض فساد قرار می گیرند نیز این روش کاربرد دارد. اما در مواقعی امکان تخلیه بار وجود ندارد. بنابراین نمی توان از این روش استفاده نمود.

عوارض گمرکی

یکی از مواردی که برای انجام تشریفات گمرکی باید نسبت به پرداخت آن اقدام کرد، عوارض گمرکی هستند. عوارض گمرکی شامل حقوق ورودی گمرک و سود بازرگانی می باشد که دولت دریافت می کند.

حقوق گمرکی در ازای خدمات ارائه شده از قبیل حمل و نقل کالا، انبارداری و غیره از سوی گمرک دریافت می شود. حقوق گمرکی درباره انواع کالاها و محصولات می باشد که حدود ۱ الی ۴ درصد است و توسط دولت تنظیم می گردد که سود بازرگانی به آن تعلق می گیرد.

تامین کنندگان حرفه ای، کارگزاران رسمی گمرک مسئولیت میزان هزینه درآمد را به عهده دارند. این هزینه ها که همان حقوق و عوارض گمرکی هستند، با بهره گیری از یک کارگزار یا مشاور گمرکی به راحتی و طبق دسته بندی صحیح کالاها کنترل و مدیریت می شود.

روش کاهش هزینه های گمرکی

روش کاهش هزینه های گمرکی

هزینه گمرک بر اساس ارزش اظهار شده کالا در بسته های ورودی تخمین زده می شود. به این صورت که می توان از کشور مبدا کالا درخواست نمود که ارزش کالای ارسالی را کمتر از مبلغ واقعی اظهار کند.

همچنین در صورت نشان دادن کالای ارسالی به عنوان کالای دست دوم، امکان پذیرش قیمت پایین کالا وجود دارد. البته در صورتی که قیمت محصول و بسته و تفاوت دو حالت نیز زیاد باشد. در این شرایط برای صاحب کالا مقرون به صرفه خواهد بود.

همچنین برای سایر هزینه های گمرکی در صورتی که بسته ها حاوی تعداد زیادی کالا نبوده هیچ گونه هزینه ای دریافت نمی شود. به عنوان مثال بسته های کالایی که شامل دو پیراهن، یک شلوار، یک کفش و ساعت باشد، شامل حقوق گمرکی نمی شوند. البته تعداد و اندازه کالا بنا بر تشخیص و صلاحیت مسئول گمرک بوده و اینکه کالا در چه رسته ای قرار می گیرد تا مشمول حقوق گمرکی گردد.

ارسال کالا از طریق پست های سفارشی مانند DHL و TNT نیز در سرتاسر دنیا توسط پست پرداخت و در هنگام تحویل کالا به مقصد از صاحب کالا اخذ خواهد شد. همچنین چنانچه ارزش کالا بعد از اظهار زیر ۱۰۰ دلار باشد، صاحب کالا باید مبلغی را به پست داخلی بپردازد. البته در مورد پرداخت هزینه باید به میزان ارزش اظهار شده کالا باشد.

به طوری که ارزش کالای اظهار شده بیش از میزان واقعی، جهت ترخیص باید به گمرک شرکت پست مراجعه شود، که در این صورت نیز صاحب کالا می بایست با ارائه مدارک شناسایی نسبت به واریز حقوق گمرکی و ترخیص کالای خود اقدام کند.

اما اگر کالا تجاری محسوب شود، برای آن قبض انبار صادر گردیده و لازم است تا صاحب کالا با ارائه مدارک شخصی و فیش انبار به محل انبار گمرک مراجعه و نسبت به ترخیص کالا اقدام نماید.

از جمله روش های دیگر که برای کاهش هزینه های گمرکی می توان از آن استفاده نمود، شامل کاهش هزینه های گمرکی، کاهش هزینه ها با مدیریت بهینه زمان، کاهش هزینه های نهایی با توجه به مواردی چون نوع کالا، تعرفه و ارزش گمرکی کالا، حجم و نوع بسته بندی و سایر عوامل، پرداخت حقوق گمرکی به صورت معوقه در قالب ضمانتنامه گمرکی، استرداد مالیات و عوارض ( که در بالا نیز به آن اشاره شد ) و سایر موارد دیگر که می توان از طریق آنها هزینه های ترخیص کالا را نیز به حداقل رساند ( لازم به ذکر است جهت اطلاع از نحوه کاهش هزینه های ترخیص کالا به مطلب مربوطه مراجعه شود).

استفاده از شرکت های بازرگانی معتبر و کارشناسان مجرب و متخصص برای ترخیص کالا در حوزه واردات و صادرات کالا به عنوان کارگزار و ترخیص کار می تواند به فرد تاجر و صاحب کالا کمک کند تا این مراحل به راحتی و با حداقل هزینه انجام گیرد.

شرکت ایمن تجارت کارآمد با دارا بودن کارت بازرگانی و مدارک معتبر در زمینه تجارت بین الملل با چندین سال سابقه درخشان بهترین خدمات خود را ارائه می دهد. این شرکت با بهره گیری از متخصصین مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه ترخیص کالا از گمرک تصمیمات صحیح را در زمان درست اتخاذ کرده، تا از این طریق در هزینه های گمرکی و ترخیص کالا کاهش ایجاد شود.

تیم بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با داشتن اطلاعات و آگاهی در زمینه قوانین و اصول گمرکات و ارائه بخشنامه های متعدد و روش های قانونی به شما تجار گرامی در حوزه تجارت کمک و یاری می کند و کالای شما را با حداقل هزینه و در کمترین زمان ممکن ترخیص خواهد کرد.

شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و نیز دریافت مشاوره رایگان در هر یک از زمینه های تجاری خود برای رفع  مشکل و ابهام و یا هر گونه سوال با مشاورین و کارشناسان ما در تیم بازرگانی شرکت ایمن تجارت کارآمد تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *