ترخیص کار گمرک کیست

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

ترخیص کالا یکی از مهم ترین مراحل تجارت برای واردات و صادرات کالا به کشور است، که نیاز به تجربه و دانش کافی در این زمینه دارد. با این حال فرد یا شرکتی که کار ترخیص کالا را انجام می دهد، باید به قوانین گمرکی کاملا آشنا باشد و اطلاعات خود را نسبت به تغییر و تحولات اصول و قوانین گمرکی به روز نماید.

بنابراین برای پیدا کردن ترخیص کار حرفه ای ابتدا باید دانست که ترخیص کار کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد، تا بتواند به فرد تاجر و صاحب کالا در این مسیر در جهت حداکثر سودرسانی یاری رساند. در ادامه این مقاله از شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد در مورد روش های پیدا کردن ترخیص کار حرفه ای با ما همراه باشید. ابتدا به توضیحاتی در مورد تعریف ترخیص کار و وظایف آن می پردازیم.

ترخیص کار گمرک چه کسی است؟

ترخیص کار کسی است که به وکالت و نمایندگی از واردکننده یا صادرکننده کلیه کارها و عملیات مرحله به مرحله ترخیص کالا را انجام می دهد.

 ترخیص کار که گاهی اوقات به حق العمل کار نیز شناخته می شود، نیز فردی است که به قوانین و مقررات گمرک و هر کشوری در مورد ترخیص کالا اطلاع و آگاهی دارد، و فرد تاجر می تواند با سپردن کارهای ترخیص به این شخص ( چه حقیقی و یا حقوقی ) از مهارت او استفاده کرده و بدون وقفه و در زمان تعیین شده کالای خود را بدون هیچ نگرانی ترخیص نماید.

زیرا فرآیند ترخیص پروسه ای کمی پیچیده و زمان بر است، و نیاز به دانش و مهارت کافی دارد تا کالا در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ترخیص شود. اما چنانچه ترخیص کالای صادراتی و یا وارداتی بیش از زمان ممکن طول بکشد، صاحب کالا متحمل ضرر می گردد.

همچنین از رموز موفقیت در تجارت تامین سریع و تزریق و عرضه کالا به بازارهای مصرف می باشد، و چنانچه تاخیری در این امر اتفاق بیفتد، بازار به دست رقبا افتاده و وارد کننده و صادرکننده کالا ضرر می کند.

بنابراین ترخیص کار می تواند با پیگیری و حضور مستمر در تجارت بین الملل و آگاهی از قوانین و امور تشریفات گمرکی ترخیص کالا را سریع و با هزینه کم انجام دهد و کالا را به بازارهای مصرف برساند.

تفاوت ترخیص کار با حق العمل کار

ترخیص کار همان حق العمل کار محسوب می شود. اما نکته ظریف در این تفاوت دریافت مجوزها و پروانه کاری است که ترخیص کار را به حق العمل کار تبدیل می کند.

حق العمل کار می تواند به نیابت از شخص و شرکتی کارهای ترخیص را انجام دهد و در مقابل آن هزینه خود را دریافت کند. اما ترخیص کار با وکالتی که از صاحب کالا دارد، در زمان ترخیص تمامی امور ترخیص کالا را به نام صاحب کالا انجام می دهد.

در واقع ترخیص کار نماینده صاحب کالا بوده و وکالت انجام کارهای صاحب کالا را در غیاب او دارد. اما حق العمل کار وکالتی از طرف صاحب کالا ندارد، بلکه به نیابت نه وکالت صاحب کالا کارهای ترخیص را انجام می دهد.

ترخیص کار نماینده مستقیم صاحب کالا برای انجام امور گمرکی کالاهایش می باشد، و هیچ گونه مسئولیی در قبال بدهی و یا اقدامات نامتعارف تاجر یا صاحب کالا ندارد. حتی اگر مشکلی در ترخیص و انجام تشریفات گمرکی پیش بیاید خود تاجر و صاحب کالا در این زمینه پاسخگو خواهد بود.

اما در مورد حق العمل کار باید گفت که این فرد نماینده غیر مستقیم صاحب کالا است، و به نیابت از او و دریافت مبلغی از طرف صاحب کالا و یا تاجر اقدام به ترخیص کالا و اقدامات لازم جهت پیشبرد اقدامات و اهداف تجارت وی انجام می دهد.

علت استخدام ترخیص کار گمرک حرفه ای

علت استخدام ترخیص کار و حق العمل کار برای ترخیص کالا چه می باشد؟

از آنجایی که در هر معامله موفقی طرفین باید نسبت به خدمات مورد توافق خود متعهد باشند و کالا و خدمات مورد نظر را طبق قرار سر موعد تحویل دهند، تا به دست مشتریان برسد. بنابراین هر گونه مشکل که باعث شود تاجر در واردات و صادرات کالا نتواند در مدت تعیین شده کالا را به دست مشتری برساند متحمل ضرر می شود.

از این رو توصیه می گردد که کار تشریفات گمرکی و فرآیند ترخیص را فردی انجام دهد که هم به اصول و قوانین گمرکی آگاهی و تسلط کافی داشته و وقت کافی برای انجام امور ترخیص دارد.

 از طرفی می تواند بدون تلف کردن اندکی وقت، در زمان تعیین شده کالای مورد نظر تاجر را ترخیص کرده و از متحمل شدن هزینه های بیشتر برای انبارداری و هم در قرارداد برای تاجر جلوگیری نماید.

ویژگی ها و خصوصیات یک ترخیص کار حرفه ای و مجرب

  • آشنایی کامل به قوانین و مقررات گمرکات خاص هر کشور و قوانین و اصول صادرات و واردات کالا
  • مورد اعتماد و امانت دار باشد
  • داشتن سابقه درخشان در زمینه انجام فعالیت های بازرگانی
  • آشنا بودن به تشریفات اداری و مراحل خاص ترخیص کالا از گمرکات مختلف
  • به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه قوانین و آئین نامه های جدید
  • سرعت عمل خوب در انجام دقیق و سریع مراحل ترخیص کالا
  • دارا بودن کارت بازرگانی در صورتی که ترخیص کار حق العمل کار باشد.

مسئولیت شرکت های ترخیص کار چیست؟

به دلیل آنکه ارزش مالی کالاهایی که توسط تاجر وارد یا صادر می شود بسیار بالاست. از این رو فرد یا شرکتی که قصد ترخیص کالا را دارد باید در درجه اول امانت دار صاحب کالا باشد.

قابل اعتماد بودن شرکت های ترخیص کاری نیز اهمیت بالایی دارد. زیرا صاحب کالا ترخیص کار را به وکالت از خود برای ترخیص کالا قرار می دهد. بنابراین برای اینکه شرکت های ترخیص کار از اعتبار کافی در این زمینه برخوردار باشند ، لازم است که این شرکت ها کارت حق العمل کاری را که نشان دهنده صلاحیت شرکت و مورد تایید گمرک می باشد را اخذ نمایند.

در صورت تایید صلاحیت و توانایی از طرف گمرک برای شرکت ترخیص کار، اداره گمرک به آن شرکت کارت حق العمل کاری اعطا می کند.

چرا به یک ترخیص کار گمرکی برای ترخیص کالا نیاز است؟

چرا به یک ترخیص کار گمرکی برای ترخیص کالا نیاز است؟

انجام دادن تشریفات گمرکی نیاز به اطلاعات و دانش و تخصص کافی در این زمینه دارد. همچنین نیاز است تا فرد تاجر نسبت به امور گمرکی و انجام پروسه ترخیص کالا به ترخیص کار اعتماد لازم را داشته باشد. زیرا در این صورت است که می تواند بدون هیچ مشکلی کالای وارده یا صادره از گمرک را ترخیص نماید.

ترخیص کار نیز باید این اطمینان را به صاحب کالا بدهد تا بدون صرف وقت و هزینه اضافی نسبت به ترخیص کالا اقدام نموده و کار را به خوبی پیش می برد.

بنابراین برای ترخیص کالا یک سری پروسه های تخصصی باید طی شده که ترخیص کار باید به تمامی این امور آگاه بوده و مورد اعتماد وارد کننده و صادر کننده کالا باشد. همچنین ترخیص کار می تواند پروسه طولانی ترخیص کالا را با تخصص و دانشی که دارد، با صرفه جویی در وقت و هزینه بدون هیچ مشکلی طی نماید.

شرح کلی وظایف ترخیص کار گمرک چیست؟

ترخیص کار فردی است که به عنوان نماینده قانونی صاحب کالا صفر تا صد امور تشریفات گمرکی را انجام می دهد.

تصور عموم از انجام تشریفات گمرکی شاید این باشد که این پروسه ساده طی می شود. اما در واقع اینطور نیست و برای ترخیص کالا باید با مجوزهای مورد نیاز، تعرفه های گمرکی، عوارض گمرک کالاها، و حتی بخشنامه ها آشنا بود.

 زیرا به طور مدام این اصول و قوانین در حال به روز رسانی هستند، و ترخیص کار باید بتواند کالا را در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه مناسب با توجه به شناخت کافی از اصول و قوانین گمرکی از گمرک ترخیص کند.

در واقع ترخیص کار باید با تهیه مدارک لازم برای تنظیم اظهارنامه و ارائه به گمرک اقدام به ترخیص کالا نماید. همینطور مشاوره به کارفرما در تعیین ارزش گمرکی کالاها و تعرفه های گمرکی از دیگر وظایف مهم ترخیص کار می باشد.

ترخیص کار باید علاوه بر آن در خصوص بخشنامه ها و به روز رسانی قوانین جدید اطلاعات مناسبی را نیز کسب کند.

چگونه یک ترخیص کار حرفه ای را پیدا کنیم؟

مورد اعتماد بودن ترخیص کار از ویژگی هایی است که باید آن را مد نظر داشت. همچنین یک  فرد ترخیص کار حرفه ای باید نسبت به کالای صاحب کالا امانت دار و صادق باشد، و اسرار کارفرما را به خوبی حفظ کند.

همچنین ترخیص کاران برای موفقیت در کار خود و برای داشتن مشتری های زیاد، باید بتوانند علاوه بر جلب اعتماد دیگران، وقت شناس نیز باشند. زیرا تاجران و بازرگانان به افراد ماهر و زبده ای نیاز دارند تا امور ترخیص کالا را در کمترین زمان و هزینه ممکن انجام دهد، تا ضرر نکنند.

بنابراین تاجران برای ترخیص سریع و به موقع ترخیص کارانی را استخدام می کنند، که هم هزینه های کمتری پرداخته و هم با رساندن به موقع کالا به خریدار سود بازرگانی در رابطه با خوش قولی دریافت نمایند.

همچنین شرکت هایی مانند شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد هستند که با داشتن مجوزهای لازم شرایط لازم برای ترخیص کاری را دارند. این شرکت و یا افراد پروانه حق العمل کاری خود را از اتحادیه کارگزاران گمرکی طی آزمون هایی که برگزار می شود دریافت می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)