انجام تمامی خدمات مربوط به خرید خارجی از ابتدا تا انتها شامل: خرید خارجی تا واردات کالا و سپس ترخیص کالا با شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد کارگزار و حق العملکار رسمی گمرک. واردات و خرید خارجی تخصص ماست.

فرآیند خرید خارجی

یکی از مهمترین گام های یک تاجر ایرانی آشنایی با منابع تجارت خارجی ایران و روند خرید خارجی است که در ذیل به شرح آن می پردازیم:

الف – منابع تجارت خارجی ایران

 1. قانون صادرات و واردات ایران
 2. آئین نامه اجرائی قانون صادرات و واردات ایران
 3. قانون امور گمرکی
 4. آئین نامه قانون امور گمرکی

ب- روند خرید خارجی

 1. انتخاب کالا : جمع آوری اطلاعات پیرامون میزان واردات کالا – مقررات ورودی – حقوق ورودی – بسته بندی مناسب جهت فروش کالا – زمان تحویل کالا ، همچنین خریدار در مورد کالای مورد نظر خود باید توجه کند که آیا این کالا دارای تولید داخل هست یا خیر . زیرا ثبت سفارش برای واردات به شرطی قابل انجام است که کالای وارداتی دارای تولید مشابه داخل نباشد. بر اساس ماده 17 قانون که بر حمایت توان تولیدی و خدماتی کشور تاکید دارد وزارت صنعت، معدن و تجارت  ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی با دوام خارجی دارای مشابه ایرانی که با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد را تا پایان مدت قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ممنوع کرده است .
 2. انتخاب منبع مناسب (Source Selection)  : خریدار باید متوجه روابط تجاری بین کشور ایران و منابع و کشورهای مورد نظر باشد.خریدار باید عملکرد شرکت فروشنده مورد نظر خود را برررسی کند زیرا برخی از منابع به دلیل عملکرد نامطلوب و تقلب در فهرست سیاه معاملات ایران قرار دارند .
 3. ارسال درخواست چه به صورت inquiry چه LOI : معمولا ارتباط بین خریدار و فروشنده در گام اول با درخواست اطلاعات و قیمت آغاز میشود. خریدار باید بتواند مشخصات فنی کالای مورد نظر  خود را بصورت دقیق تعریف نمایدو آن را به فرو شنده اعلام نماید و درخواست اعلام قیمت کند.در نامه درخواست قیمت فروشنده جهت اعلام قیمت به اطلاعات زیادی نیاز دارد . بعضی از این اطلاعات در نامه اول به فروشنده ابلاغ میشود و بعضی اطلاعات دیگر نیز در نامه های بعد و قبل از صدور پرفرم بین خریدار و فروشنده رد و بدل میشود .   
 4. صدور پروفورما (اخذ پیش فاکتور) : بعد از اعلام قیمت و دیگر شرایط،طرفین نکات مورد توافق را در سند پرفرم ،نهایی میکنند.
 5. برآورد هزینه تمام شده کالا: یکی از مسائل بسیار مهم در تجارت خارجی پیش بینی قیمت تمام شده با توجه به پارامترها و هزینه های موثر در قیمت تمام شده برای وارد کننده است. برخی از این هزینه ها به این شرح است:
 • قیمت حمل کالا از محل تولید تا بندر کشور مبدا ، حمل از بندر مبدا تا بندر مقصد،حمل از گمرک تا انبار خریدار
 • هزینه بیمه
 • حقوق گمرکی،سودبازرگانی،عوارض،هزینه های گمرکی
 • هزینه های بانکی
 • هزینه مجوز و ثبت سفارش کالا
 • هزینه های بازرسی و آزمایشگاه
 1. اعتبار سنجی منبع از طریق بخش بازرگانی سفارتخانه های کشورهای خارجی
 2. عقد قرارداد تعیین شرایط قراردادهای خرید خارجی
 3. اخذ ثبت سفارش در وزارت صنعت معدن و تجارت
 4. اخذ کد تخصیص
 5. حمل کالای خریداری شده
 6. انجام امور گمرکی و ترخیص کالای وارد شده به گمرک ( اخذ ترخیصیه- قبض انبار- اظهار کالا به گمرک- ارزیابی- درب خروج)
 7. حمل کالای ترخیص شده از گمرک به انبار شرکت.

گردش کار خرید خارجی

سازمان های درگیر: شرکت خارجی- صنعت و معدن و سایر سازمان های مجوز دهنده بسته به نوع کالا - بانک- گمرک

خرید و سفارشات خارجی

یک مدیر خارجی بازرگانی تحت تاثیر عوامل داخلی ( مقررات بانکی- مقررات گمرکی- مقررات و رویه های سازمان ها – مقررات دولتی ) و عوامل خارجی ( شرایط مربوط به پرداخت های بین الملل – مقررات بیمه – مقررات حمل و نقل ) قرار می گیرد .

اصطلاحات خرید خارجی

واردات از سه جنبه مورد بررسی قرار می گیرد :

 • واردات از نظر شرایط ورود : کالاهای اولویت 1 ( ارز 4200)- کالاهای اولویت 21 تا 23 (ارز نیما)- کالاهای اولویت 24 تا 27 (ارز آزاد حاصل از صادرات)- کالاهای اولویت 4(ممنوع الورود )
 • واردات از نظر گمرکی:

واردات قطعی : با پرداخت حقوق ورودی متعلق به آن + مالیات بر ارزش افزوده + عوارض + هزینه های گمرکی

واردات موقت : کالاهای معین برای مصارف خاص،برای مدت معین با تعلیق حقوقی که به ورود آن ها تعلق میگیرد.

کالاهای مرجوعی (صدور مجدد)Re-exportation  :کالاهایی که قبلا برای فراوری موقتا وارد شده اند ،سایر کالاهای موضوع تقسیمات موقت،کالاهایی که قابل ترخیص نیستند و باید مرجوع شوند،کالاهایی که به قصد ورود قطعی بوده ولی به اختیار صاحب آن مرجوع میشود.

 • واردات از نظر ارزی: واردات بانکی شامل ارز نیمایی – ارز حاصل از صادرات – از محل حساب ارزی وارد کننده ( واردات در مقابل صادرات خود)

مراحل ، روش ها ، قوانین خرید خارجی

 • اخذ کارت بازرگانی: لازم به ذکر است به کارت های بازرگانی صادر شده از اسفند 96 به بعد ثبت سفارش نمی دهند
 • آماده سازی اسناد حمل : بارنامه 3 نسخه یا تلکس ریلیز- فاکتور- پکینگ لیست- گواهی مبدا - گواهی بازرسی- بیمه )

ایمن تجارت کارآمد (ابراهیمی)  سفارشات خارجی خرید و ترخیص کالا را برای شما انجام می دهد و تجارتتان را هموار می کند.