به منظور ورود به سامانه ای پی ال باید آدرس epl.irica.ir را درصفحه browser وارد نمایید. سپس نام کاربری و رمزورود را وارد کرده و روی کلمه ورود کلیک می کنید. اگر اولین بار باشد که وارد سامانه می شوید باید شماره  تلفن همراه درج شده برای نام کاربری خود را تائید کنید، اینگونه که کد 4 رقمی پیامک شده به گوشیتان را در کادر مربوطه وارد می کنید.

در این مقاله ترخیص کالا به شما نحوه اخذ نام کاربری و پسورد سامانه الکترونیکی گمرک توضیح خواهد داده شد:

Epl سامانه دور اظهاری گمرک یا سامانه تجارت فرامرزی گمرک است

روش اخذ نام کاربری و رمز عبور در سامانه epl حضوری است که با مراجعه به یکی از گمرکات اجرایی قابل اخذ است. نام کاربری در سامانه epl برای اشخاص حقیقی کد ملی و برای اشخاص حقوقی شناسه حقوقی شرکت است.

الف- شخص حقیقی دارای کارت بازرگانی 

چنانچه محموله به اسم شماست و خودتان قصد ترخیص آن را دارید.

اصل کارت بازرگانی و اصل کارت ملی و پر کردن فرم های اخذ کدینگ لازم می باشد

ب. شخص حقوقی دارای کارت بازرگانی 

برای اخذ کدینگ برای شرکتها ، پر کردن فرم های اخذ کدینگ ، آخرین روزنامه رسمی آدرس و تغییر مدیرعامل و …، اصل کارت بازرگانی، اصل کارت ملی مدیرعامل ، گواهینامه شناسه ملی و کد اقتصادی شرکت لازم می باشد.

چون شرکت است ، یک نام کاربری و یک رمز عبور برای شرکت ایجاد می شود و یک نام کاربری و یک رمز عبور برای مدیرعامل ایجاد می شود .

برای اخذ اطلاعات کاربری شرکتی مهر و سر برگ شرکت و مدارک مدیرعامل و شرکت را همراه خود داشته باشید.

ج . شخص حقیقی و حقوقی فاقد کارت بازرگانی

اگر از کارت بازرگانی دیگران برای ترخیص کالای خود استفاده می کنید، باید بدانید ترخیصیه به نام گیرنده کالا صادر می شود پس شخص حقیقی و یا مدیر شرکت حقوقی با مدارک شخصی و بارنامه به قسمت آی تی گمرک مراجعه و اقدام به اخذ نام کاربری epl می کند.

بخشی ازخدمات شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد به ترخیص کاران و سایر حق العملکاران گمرکی و صاحبان کالا

آموزش استفاده از منوی ثبت کوتاژ در EPL

به قسمت ثبت کوتاژ بروید

آموزش ایجاد عدلبندی الکترونیک در EPL

شماره کانتینر: حتما باید با آنچه در بارنامه قید شده یکسان باشد و اگر چند قلم بار داخل یک کانتینر بود با تکرار شماره کانتینر اقلام را اضافه کنید اگر بار در باکس بود و کانتینر نداشت گزینه bulk12345-6 را انتخاب کنید.

شماره بسته: شماره بسته های داخل یک کانتینر را وارد نمایید سپس در فیلد تعداد واحد کالا، تعداد کالاهاتی موجود در هر بستهراوارد نمایید

کد تعرفه:اگر اظهارنامه شما چند قلمی باشد با تکرار شماره کانتینر اطلاعات تعرفه ای هر قلم کالا را می زنید

شناسه ارزش کالاtsc: مطابقکد تعرفه باید شناسه ارزش هر قلم کالا را اعلام نمایید

راهنمای ثبت نام و بارگذاری گواهی بازرسی در سامانه epl

به منظور بارگذاری گواهی بازرسی در قسمت کاربر روی گزینه آپلود گواهی بازرسی کلیک کنید.پس از درج اطلاعات لازم پیغامی مبنی بر اینکه برای شرکت بازرسی ارسال شد و منتظر تائید بمانید برایتان می آید. منتظر تایید گواهی بمانید تا در مراحل اظهار از شماره گواهی بتوانید استفاده کنید

از منوی بررسی وضعیت گواهی بازرسی می توانید تائید یا عدم تلئید گواهی بازرسی جهت اظهار کالا را بررسی نمایید