ترخيص کالا از دبی

گروه بازرگانی ابراهیمی ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از گمرک دبی.کشور امارات خود به عنوان یکی از بزرگترین قطب های تجاری در منطقه خلیج فارس محسوب می شود. به همین دلیل ارتباطات اقتصادی و تجاری را با سایر کشورها و من جمله ایران برقرار کرده است. از آنجا که کشور امارات هیچگونه هزینه های گمرکی را از تاجران و شرکت های وارد کننده دریافت نمی کند، تمامی کالاهایی که در این کشور وارد می شوند، با همان قیمت اصلی بوده که همین امر موجب می شود تا تاجران ایرانی برای کاهش هزینه های حمل و نقل، برای تجارت و خرید کالا از کشور امارات مبادرت ورزند. به همین منظور در نظر گرفتن روادید خاص برای ترخیص کالا از دبی به یکی از سیاست های مهم کشور در امر واردات تبدیل شده است.

ترخیص کالا از دبی

با توجه به تفاوت زبان میان تاجران ایرانی و فروشندگان خارجی، تسلط به زبان خارجی از جمله زبان انگلسی ضرورت دارد. به همراه داشتن یک مترجم و همچنین مشاور برای انجام امور مربوط به ترخیص کالا یکی از مهمترین نکاتی است که بازرگانان و شرکت های تجاری ایرانی باید به آن توجه داشته باشند. به طور کلی برای ترخیص کالا از دبی توجه به موارد و نکات زیر اهمیت داد:

استعلام و مشخصات کالاها

دریافت مشخصات کامل فنی و قیمت کالاها یکی از موارد ضروری است که در زمان ترخیص کالا از دبی انجام می شود. تمامی خریداران و تاجران ایرانی موظفند تا این اطلاعات را از فروشندگان کشور امارات دریافت کرده و در قسمت اظهارنامه ترخیص کالا به اداره گمرک تحویل دهند.

تصمیم گیری برای محاسبه هزینه ها

نوع، مدل و تعداد کالای وارداتی که وارد گمرکات کشور می شود، با توجه به شرایط فروش در بازار داخلی، قیمت تمام شده کالا، میزان تقاضا، زمان فروش کالا و  ... تعیین کننده هزینه های گمرکی ترخیص کالا از دبی هستند و از این نظر نمی توان هزینه ثابت و مشخصی را برای کالاها در نظر گرفت. در این رابطه ارائه پیش فاکتور از فروشنده (پروفرما اینویس) با شرایط و مفاد دو جانبه به اداره گمرک ضرورت پیدا کی کند. شرکت های تجاری می توانند قبل از واردات کالا از تعریفه های گمرکی و همچنین شرایط آن اطلاع پیدا کند. این کار از طریق مشاوران و متخصصان واردات کالا در گمرکات کشور انجام می شود.

تعیین قیمت نهایی کالا

هنگام خرید محصولات از شرکت ها و فروشندگان دبی، قیمت نهایی نشده و باید منتظر محاسبات گمرکی نیز بود. با دریافت برگه ترخیص کالا این قیمت نهایی می شود. به این معنا که قیمت تمام شده واقعی کالا محاسبه می شود و با احتساب هزینه های ترخیص کالا، حمل نقل، ذخیره سازی و نگهداری در انبار، می توان قیمت نهایی در بازار را مشخص کرد.

مجوزات کالاهای وارداتی

زمانی که کالاهای تجاری و وارداتی به گمرک وارد می شوند، باید تمامی مجوزها و استانداردهای لازم را اخذ کرده باشند. ارائه مدارک لازم دال بر صحت و سلامت کالا به اداره گمرک اهمیت زیادی دارد و ورود کالاها از دبی به هیچ عنوان از بازرسی های لازم مستثنی نیست. به این معنا که شرکت های گمرکی بدون توجه به کشور طرف قرارداد تاجران ایرانی، تمامی روادید و قوانین تجارت داخلی را اعمال می کنند. از جمله جلوگیری از ورود کالاهای غیرمجاز از قبیل مشروبات الکلی، مواد مخدر، نظارت بر سلامت و بهداشت کالاها و .... که برای آن تمامی اسناد مربوط به کالاها به دقت بررسی می شود و پس از دریافت تائیدیه از سوی فروشندگان دبی، سایر مراحل ترخیص کالا صورت می گیرد.

دریافت مجوزهای لازم برای کالاها

کالاهایی که از کشور دبی خریداری می شوند باید کدها و مجوزات لازم اولیه استاندارد را از سایر سازمان ها و ارگانهای ذیربط دریافت کنند. تمامی این مجوزات قبل از ارائه برگ ترخیص کالا انجام می شود. همچنین انجام بازرسی و دریافت نمونه کالا بعد از تولید انبوه و قبل از حمل (در صورت نیاز)، از دیگر موارد ضروری به هنگام ترخیص کالا از دبی می باشد.

علاوه بر آنچه گفته شد، به هنگام ترخیص کالا از دبی، هماهنگی جهت حمل کالا، کنترل پیش نویس اسناد حمل، پرداخت مبلغ بالانس کالا با ترم توافق شده، اصل اسناد حمل از فروشنده، ترانزیت کالا به سایر گمرکات، اسناد کشتیرانی، اسناد تامین ارز، پیگیری رسیدن کالا به گمرکات،  اسناد بازرسی (در صورت لزوم)، حمل کالا به انبار پس از ترخیص و سرانجام انجام تعهدات ارزی (تامین ارز) در صورت وجود و تعهدات مالیاتی ( مالیات واردات) و ... انجام می شود.