شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از گمرک بازرگان. گمرک بازرگان در شهرستان بازرگان از توابع شهر ماکو می باشد که در 15 کیلومتری شمال این شهر قرار دارد. گمرک بازرگان به عنوان یکی از نقاط خروجی ایران و ترکیه محسوب می شود که در قسمت دامنه کوه آرارات واقع شده است. به دلیل تجارت  و خرید و فروش های متعددی که بین ترکیه و ایران صورت می گیرد، این گمرک محل تردد و رفت آمد کامیون ها و تاجران زیادی است. به طوری که در تمامی طول سال شهر بازرگان از رونق زیادی برخوردار است و به دلیل آب و هوای متعادلی که این شهر دارد، امکان تجارت و خرید مواد غذایی، محصولات دارویی و همچنین آرایشی و بهداشتی نیز در تمامی طول سال تسهیل شده است.

گمرک بازرگان در یکی از شلوغ ترین مناطق شهر بازرگان قرار دارد که در نقطه انتهایی مسیر جاده ابریشم در ایران و پل خاتون در مرز ترکمنستان آغاز و به ترکیه منتهی می شود. یکی دیگر از مزایای گمرک بازرگان، امکان دستیابی به بازارهای اروپا می باشد. به طوری که تاجرانی که کالاها را از اروپا وارد می کنند، نزدیکترین و بهترین گزینه برای آنها، گمرک بازرگان است.

قبل از راه اندازی این گمرک، ابتدا تجارت و ترخیص کالا از طریق بندر ترابزون، قیزیل دره و بایزید انجام می شود که در 30 کیلومتری شهر بازرگان قرار دارد. اما با راه اندازی کمرگ بازرگان در سال 1305، از میزان رفت و آمدها، دوری مسافت، هزینه ها و زمان ترخیص کالا نیز کاسته شده و در حال حاضر این کمرگ توانسته با ارائه خدمات بی شمار، نقش مهمی را در تسهیل تجارت ایفا کند. ساختمان گمرک بازرگان دارای مساحتی بالغ بر 4400 متر مربع و در 4 طبقه راه اندازی شده است که در سطح مدیر کل و برای انجام امور مختلف گمرکی شامل مسافری، واردات، صادرات، ترانزیت، قضایی و … فعالیت می کند. علاوه بر این گمرکات دیگری نیز تحت نظارت و مدیریت دارد. از جمله می توان به گمرک پلدشت و بازارچه های ساری سو و صنم بلاغی اشاره کرد که همگی تحت نظارت گمرک بازرگان می باشند.

ترخیص کالا در گمرک بازرگان

ترخیص کالا در تمامی گمرکات ایران مطابق با دستورالعمل کلی سیستم و قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.  به این معنا که در این گمرکات مجموعه ای از کالاها اجازه ورود به کشور را دارند و می توانند با طی کردن مراحل مختلف جنبه قانونی گرفته و در بازارهای کشور به فروش برسند. در عین حال برخی از کالاها نیز از همان بدو ورود غیرقانونی هستند و حتی اجازه دریافت برگه ترخیص ندارند. از جمله می توان به مشروبات الکی، مواد مخدر و … اشاره کرد. در بین کالاهایی که می توانند خرید و فروش شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واردات و ترخیص انواع پارکت، دستگاه آلات سنگین برش، انواع قطعات یدکی، پروفیل آهنی فرش چمن مصنوعی ، انواع نخ ، پلاستیک، قطعات و سوئیچ های کنترل موتور و الکترو موتور، انواع چرخ خیاطی صنعتی و خانگی، سرویس خواب، لوازم خانگی و ملزومات خانه، ملزومات آشپزخانه و قابلمه چدنی و استیل، قطعات کامپیوتر، لوله های فشار قوی و پنجره های دو جداره، کاغذ دیواری های لوکس، انواع بلورجات و شکستنی، مواد اولیه تولیدات نسجی و پلاستیکی، چراغ و وسایل روشنایی، دستگاه آب شیرین کن صنعتی و خانگی، ماشین آلات کشاورزی، چراغهای تبلیغاتی با علائم نورانی، انواع فلزات و مصنوعات آنها، پی وی سی خام و محصوات تولید شده از آن، انواع پوشاک زنانه مردانه و …

نحوه ترخیص کالا از گمرک بازرگان

در این گمرک ارائه کارت بازرگانی، مجوزات لازم از جمله مجوز وزارت بهداشت و …. ضرورت دارد. همچنین قبل از ترخیص کالاها، متقاضیان باید برگه اظهارنامه را جهت ترخیص تکمیل و تمامی اطلاعات مربوط به جنس و نوع کالا،  ارزش کالا،  وزن خالص و ناخالص، تعداد کانتینر و … تکمیل کنند. تمامی این اطلاعات وجوه و هزینه هایی که باید به اداره گمرک پرداخت شود را مشخص می کند.