کالاهای وارداتی به کشور در سه حالت نیمه ساخته، منفصله و ساخت کامل وارد میگردند . در مورد کالاهای منفصله بین گمرک و وزارت صنعت و معدن اختلاف نظر وجود دارد ولی به طور کلی مفهوم کالای منفصله این است که اشیا به وسیله پیچ و مهره و پرچ کردن وجوش دادن درهم سوار میشود .

قطعات منفصله به دو دسته

  • کالای نیمه ساخته (SKD)
  • و قطعات کاملا منفصله (CKD)

تقسیم بندی میشود

که تعرفه واردات قطعات منفصله  نیمه ساخته 80% کالای ساخت کامل و تعرفه گمرکی قطعات کاملا منفصله 10%تعرفه کالای ساخت کامل می باشد.

وزارت صنعت معدن و تجارت مسئول تعیین نوع کالا می باشد

حال می خواهیم نگاهی به CKD و SKD در صنعت خودرو سازی بیاندازیم.

SKD مخفف SEMI KNOCKED DOWN

CKDمخفف COMPLETE KNOCKED DOWN

KD مخفف KNOCKED DOWN: قطعات تفکیک شده

است.

رایج ترین شکل خودرو به صورت قطعات تفکیک شده به این شکل است که بسته ارسالی تنها فاقد : موتور – باطری و جعبه دنده است . که یا بصورت بسته کامل و یا شکل سوم یعنی قطعات نیمه کامل ارسال می شود .

مونتاژ قطعات در گوشی‌های همراه (موبایل) عمدتا به دو صورت انجام می شود، در روش

 ، = CKDقطعات به صورت کاملا مجزا وارد می‌شوند و در جایی جداگانه به یکدیگرمی‌پیوندند که این روش مستلزم صرف هزینه و سرمایه‌گذاری بسیار زیادی است.

SKD = قطعات در ابعاد بزرگتر بوده و طبعیتا مونتاژ آن‌ها وقت و هزینه کمتری را می‌طلبد.

گاهی ترخیص کاران کالای وارداتی را خلاف واقع احضار می کنند که این موارد بیشتر درگمرکات قشم،چابهارو بوشهر وارد گردیده است. وکالای کامل را به صورت قطعات منفصله اظهار می کنند که اینکار قاچاق محسوب می شود

تعرفه گمرکی برای ترخیص قطعات منفصله

قطعات منفصله برای تولید تراکتورهای جاده ای برای نیمه تریلرها


شرح کالا : —- با ساخت داخل 20 درصد تا کمتر از 30 درصد به استثنای موتور، گیربکس، اکسل، کولر، جعبه فرمان و لاستیک 98870122

حقوق ورودی ( ماخذ ) : 10

مجوز ها : استاندارد