حل اختلافات گمرکی

حل اختلافات گمرکی

خدمات گمرکی جزو جدا نشدنی از فعالیت های بازرگانی و تجارت خارجی است، و تمام افرادی که در حوزه تجارت و واردات و صادرات کالا فعالیت می کنند، نیاز به اقدامات و امور گمرکی دارند.

در حوزه تجارت بین الملل اعم از واردات و صادرات قطعا مشکلات و مسائلی وجود دارد که افراد تاجر  به تنهایی قادر به حل آنها نیستند.  حتی تجار قدیمی که به اصطلاح موی خود را در صادرات و واردات سفید کرده اند نیز به خوبی می دانند گریز از مشکلات و اختلافات گمرکی امری اجتناب ناپذیر است.

بنابراین با کمی هوش و ذکاوت و سپردن کار به اهل فن می توان بدون دغدغه از بروز این اختلافات جلوگیری نمود.  در بروز چنین مشکلاتی افراد و تجار می توانند با مشاوره گرفتن از متخصصین در حوزه های گمرکی مسیر صحیح و سریع تر را برای حل اختلافات گمرکی خود انتخاب نموده و و اتلاف سرمایه و وقت خود جلوگیری کنند.

منظور از حل اختلافات گمرکی چیست؟

اختلافات گمرکی به دلایل مختلفی به وجود می آیند، که ریشه این اختلافات در تفاوت ارزش کالا، شرایط ورود و سایر اختلافات انشعاباتی است، و به طور عمومی نگاه اجرایی دریافت حداکثر تعرفه و نگاه تاجر پرداخت حداقل هزینه می باشد.

موارد زیر در ادامه این مطلب چند نمونه از اختلافات گمرکی است که به اختصار آنها را شرح می دهیم.

  • وسیع بودن دامنه اختلافات حقوق ورودی کالا از پنج تا پنجاه درصد
  • مانع و جامع نبودن مقررات با اهداف کوتاه مدت و تغییر یا لغو آنها
  • تمایل در گمرکات اجرایی برای اخذ بالاترین حقوق ورودی در زمانی که اختلاف زیاد است تا مورد سوال قرار نگیرند
  • تمایل وارد کنندگان به پرداخت کمترین ماخذ حقوق برای کسب سود بیشتر و داشتن امکان رقابت در بازار داخلی
  • عدم تخصصی بودن ارزیابی کالا در گمرکات و مشخص نبودن مکانیزم برخی از کالاها از طرف کارشناسی گمرک
  • آشنا نبودن وارد کنندگان به قوانین گمرکی به طور دقیق و تغییرات مداوم این مقررات توسط دولت و سازمان های مربوطه
  • ایجاد سیستم ارزش متمرکز به صورت الکترونیکی با حداقل اطلاعات ارزش ثبت شده در سیستم که باعث شده به کلیه کالاهای متفاوت با اسم و تعرفه یکسان تعمیم داده شود

برخی اختلافات در تعرفه قبل و بعد از ترخیص رخ می دهد که به شرح زیر می باشد:

اختلاف در تعرفه قبل از ترخیص

بر اساس ماده ۶۷ آ. ا. ق. ا. گ هر گاه از حیث تعرفه بندی کالای اظهاری در جریان ارزیابی اختلافی به زیان دولت مشاهده شود، وظیفه ارزیابان این است که شرح اختلاف را در اظهارنامه نوشته و امضا نموده و صورتجلسه را ضمیمه اظهارنامه کنند و برای تعیین جریمه به گمرک ارائه دهند.

اختلاف تعرفه بعد از ترخیص

چنانچه گمرک کالا را قابل طبقه بندی در ردیف تعرفه دیگری با منبع بالاتر تشخیص دهد و مدارک ضمیمه اظهارنامه را با توجه به اسناد و مدارک صحیح ندارد. لازم است ظرف حداکثر شش ماه از تاریخ امضا سند ترخیص نسبت به ابلاغ مطالبه نامه کسر دریافتی به نماینده قانونی صاحب کالا یا صاحب کالا اقدام کند.

در هر دو حالت اختلاف بعد و قبل از ترخیص صاحب کالا می تواند نسبت به تعرفه معین از سوی گمرک اعتراض نماید.

اختلاف در ارزش ( نزول ارزش یا بیش بود ارزش )

چنانچه در ارزش اظهاری کالا اختلاف رخ دهد نزول ارزش پیش می آید.  مبنای این اختلاف در صورتی است که گمرک متوجه کمتر بودن ارزش کالای اظهاری نسبت به ارزش واقعی باشد، و یا اینکه ارزش مندرج در اسناد برای گمرک قابل قبول نبوده و وجوهی به میزان واقعی که وصول آن بر عهده گمرک است دریافت نگردیده است.

در زمانی که صاحب کالا به منظور استفاده از تفاوت نرخ ارزهای مبادله ای آزاد مبادرت به گران نمایی ارزش کالا خود برای دریافت ارزش بیشتر نماید، بیش اظهاری یا همان گران نمایی رخ می دهد که اصولا در مورد کالاهایی با ماخذ پایین تر این اتفاق می افتد.

گاهی به دلیل پایین بودن ماخذ و به صرفه تر بودن تفاوت ناشی از نرخ ارز اظهار کننده کالا اقدام به تخلف می کند.  با اینکه صاحب کالا باید با اظهار ارزش بالاتر مبلغ بیشتری به عنوان حقوق ورودی پرداخت کند، و در این موقع گمرک با توجه به مقرراتی که در مورد ارزش کالاهاست موضوع را بررسی نموده و میزان تخلف را تعیین می کند.

در صورت چنین مشکلاتی فرد تاجر باید در دادگاه اداری، کمیسیون های بدوی و تجدید نظر و یا دیوان عدالت حاضر و مساله را حل کند.  اما شرکت های بازرگانی مانند ایمن تجارت کارآمد و یا وکیل هر سازمانی می تواند قبل از بروز این مشکلات آنها را پیش بینی و از ایجاد اختلافات گمرکی تا حد امکان جلوگیری کند، و روند ترخیص کالا را در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه عملی سازد.

شرکت بازرگانی چگونه اختلافات گمرکی را حل می کند

یک کارگزار گمرکی و یا شرکت بازرگانی چگونه اختلافات گمرکی را حل می کند؟

کارگزار گمرک و یا وکیل هر سازمان و نیز گروه بازرگانی بر قوانین واقف هستند، و تغییرات را بررسی نموده و بروکراسی اداری را می شناسند و برای رسیدن به مقصود و حل اختلاف از تجربه و تخصص خود استفاده می کند.

در این راستا کارهایی که یک گروه بازرگانی و یا وکیل برای حل اختلافات گمرکات انجام می دهد، به طور خلاصه به شرح زیر می باشد:

پیش بینی و پیشگیری های لازم برای اختلافات گمرکی برآورد نموده و از به وجود آمدن مشکل جلوگیری می کند.

در صورت بروز مشکل پیش بینی هایی را صورت می دهد و راهکارهایی را برای حل اختلاف ارائه می دهد.  این راهکارها شامل تهیه لوایح و مستندات استاندارد و قانونی برای شرکت در کمیته های فنی، کمیسیون های حل اختلاف و دادگاه های اداری می باشند.

در گام بعدی کارگزار و یا گروه بازرگانی در مراجع قانونی و کمیسیون ها حاضر شده و نسبت به حق و حقوق تاجر و صاحب کالا قوی و اصولی دفاع می کند.  کارگزار و یا وکیل با استفاده از مستندات و لوایح جنبه های نادیده قانون را شفاف و واضح برای قاضی و یا مجموع افراد کمیسیون قرائت نموده و با این کار آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

حکم دادگاه های اداری و کمیسیون ها به صورت خودکار جریان نمی یابد و نیاز به دوندگی هایی دارد، که در این راستا فرد کارگزار، وکیل و یا کارشناسان بازرگانی بعد از صدور حکم اقداماتی را در جهت تسهیل و تسریع اجرای حکم انجام می دهند.

همچنین کارگزار گمرک، وکیل و یا کارشناسان بازرگانی می تواند اختلافاتی در ارتباط با ارزش کالا. تعرفه، شرایط ورود، ماخذ حقوق ورودی و موارد دیگر را نیز به طور کامل حل و فصل نماید.

نتیجه اینکه اختلافات گمرکی و حل آنها موضوع مهم و جدی می باشد که در صورت صدور حکم قطعی در مورد آنها ضرورت اجرایی خواهد داشت.  بنابراین بهتر است که فرد تاجر  کارهای بازرگانی واردات و صادرات و امور گمرکی خود را به کارگزار، وکیل و یا یک تیم بازرگانی مجرب سپرده تا به موقع از بروز چنین مشکلات و اختلافاتی پیشگیری نماید.

زیرا بروز اختلافاتی نظیر کم اظهاری، عدم مطابقت کالا، اشکالات سهوی و مواردی از این قبیل موارد سهوی، مشکلاتی هستند که در صورت نبود یک مشاور و یا وکیل در کنار خود می تواند مجازات ها و هزینه های سنگینی را متحمل فرد تاجر و صاحب کالا کند.

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *