طولانی بودن پروسه ترخیص کالا و مواد اولیه از گمرک در صنعت خودرو باوجود شرایط ارزی موجود مشکلات جدی ایجاد می‌کند. حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام این مطلب گفت: خودروسازی‌ها و سایر صنایع اگر مواد اولیه و قطعات موردنیاز خود را به‌موقع دریافت نکنند، به تعطیلی کشیده می‌شوند.

تین‌نیوز | 

 

طولانی بودن پروسه ترخیص کالا و مواد اولیه از گمرک در صنعت خودرو باوجود شرایط ارزی موجود مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام این مطلب گفت: خودروسازی‌ها و سایر صنایع اگر مواد اولیه و قطعات موردنیاز خود را به‌موقع دریافت نکنند، به تعطیلی کشیده می‌شوند.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از خانه ملت، گرمابی بابیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد باید هرچه سریع‌تر به‌دنبال راه‌حلی برای کاهش زمان ترخیص کالاها و مواد اولیه تولید قطعه خودرو باشند، گفت: درخواست داریم تا وزارتخانه‌های ذی‌ربط در حداقل زمان لازم مشکل ترخیص کالا را برطرف کنند و خودروسازان و تولیدکنندگان قطعات خودرو بتوانند قطعات و مواد اولیه موردنیاز خود را واردکنند تا تولید آنها به صفر نرسد.

او با تأکید بر اینکه کارخانه‌های بزرگ کشور درصورتی‌که مشکل طولانی بودن ترخیص کالا برطرف نشود با مشکل جدی مواجه می‌شوند، عنوان کرد: خودرو کالایی متشکل از چند هزار قطعه است هرکدام از آنها نباشد خودرو کامل نمی‌شود و قابلیت عرضه را پیدا نمی‌کند، کمبود قطعه درزمینهٔ خودرو حیاتی است.

تولید خودرو در ماه‌های خرداد و تیر سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ کاهش چشمگیری داشته و کارشناسان این مسئله را متأثر از کاهش تولید قطعه می‌دانند. بسیاری از مواد اولیه که قطعه‌سازان در گمرک انبار کرده‌اند به‌دلیل مشکلات سامانه نیما و بانک مرکزی امکان ترخیص ندارند.