سمنان- ایرنا- مدیر کل گمرک استان سمنان گفت: پرونده های قاچاق کالا در گمرک این استان در بهار 96 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد کاهش یافته است.

علی سعد الدین روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، از ارجاع 49 فقره پرونده قاچاق کالا به ارزش 6 میلیارد و 450 میلیون ریال به گمرک سمنان خبر داد و افزود: این پرونده ها به لحاظ ارزش 50 درصد و به نسبت تعداد پرونده 20 درصد کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه بیشترین کالای قاچاق در استان سمنان را لوازم آرایشی، موتورسیکلت و تجهیزات دریافت از ماهواره شامل می شود، گفت: ایجاد سامانه های الکترونیکی از جمله سامانه جامع امور گمرکی و پنجره تجارت فرامرزی در شناسایی اسناد جعلی و جلوگیری از ورود کالای قاچاق و تسریع در رسیدگی به پرونده ها موثر بوده است.
مدیرکل گمرک استان سمنان درآمد این اداره کل در سه ماهه نخست امسال را 51 میلیارد و127 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: میزان درآمد گمرک در این سه ماه نسبت به مدت مشابه سال 95 حدود 168 درصد رشد داشته است.
سعد الدین از صادرات بیش از 120 هزارتن کالا به ارزش 44 میلیون و 838 هزار و 93 دلار از گمرک سمنان در بهار 96 خبر داد و گفت: هیدروکربن سبک، شمش سرب، کولر آبی، سیمان، فروسیلیسیم، قاشق چنگال یکبار مصرف، کاشی، انواع شلینگ، آب ژاول، اسید کلریدریک، پلاستیک فریزر و پاکت‌های پلاستیکی، نمک خوراکی، مولتی ویتامین داروهای دام از جمله کالاهایی بود که به 25 کشور جهان صادر شده است.
وی افزود: افغانستان، پاکستان، هند، امارت متحده عربی، انگلستان، ترکیه، گرجستان و آلمان از کشورهای مهم مقصد کالاهای صادراتی این استان است.
سعدالدین با بیان اینکه صادرات کالا امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 50 درصد و از نظر دلاری 29 درصد افزایش داشته، خاطرنشان کرد: متوسط ارزش دلاری هر تن کالای صادراتی 373 دلار است.
مدیرکل گمرک استان سمنان، از واردات پنج هزار و 461 تن کالا به ارزش 18 میلیون و 64 هزار و 495 دلار به این گمرک در سه ماهه نخست 96 خبر داد و گفت: کالاهای وارداتی شامل ماشین های شانه‌زنی، ماشین آلات تصفیه آب، ورق های فولادی قطعات ترانسفورماتور بوده که از 15 کشور ازبکستان، آلمان، ایتالیا، ترکیه، چین، سوئیس، کره، ژاپن، هند، فرانسه، هلند، نروژ، اسپانیا، بلژیک، و اتریس به گمرک استان سمنان وارد شده است.
در سه ماه اول سال96، کشف کالای قاچاق در استان سمنان با رشد 13 درصدی به سه میلیارد و 600 میلیون تومان رسید.
در دولت تدبیر و امید، واردات به کشور 40 درصد کاهش یافت و درآمدهای گمرک از محل حقوق ورودی در سال 95 نسبت به سال 92 حدود 150 درصد رشد داشت و قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار در سال 92 به 12.6 میلیارد تومان در سال 95 به میزان 50 درصد کاهش یافت.