برنامه‌های جدید ایران و اروپا برای توسعه و تسهیل ترانزیت

فصل اقتصاد – برنامه‌های جدید ایران و اروپا برای توسعه و تسهیل ترانزیت کالا در دیدار امبرتو دپرتو دبیرکل اتحادیه بین‌المللی حمل‌ونقل جاده‌ای (IRU) و فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران بررسی شد.
به گزارش فصل اقتصاد به نقل از گمرک؛ توسعه کارنه تیر محور اصلی این برنامه‌ها است که توافق شد تا در چارچوب کریدور شمال _ جنوب، شرق به غرب و با اتصال کشورهای چین، هند و پاکستان به تیر همکاری‌های گمرک ایران با ایرو گسترش یابد.
بنابراین گزارش؛ فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران در این دیدار با اشاره به اینکه فرآیند الکترونیکی شدن امور گمرکی در کشورمان از چهار سال قبل شروع و در حاضر مراحل تکمیلی را سپری می‌کند، به دخالت 27 سازمان همجوار گمرک در تشریفات ترخیص کالا اشاره کرد و افزود: ارتباط گمرک با این 27 سازمان قبل از سیستمی شدن به صورت فیزیکی بود، اما با الکترونیکی شدن گمرک و پیاده‌سازی پنجره واحد تجاری، ارتباط گمرک با این سازمان‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
عسگری گفت: یکی از کارهای بزرگ دکتر کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، ایجاد پنجره واحد است.
وی تصریح کرد: به دلیل اقدامات گمرک در الکترونیکی شدن فرآیندها، سال گذشته در دیجیتالی شدن، گمرک ایران به عنوان سازمان برتر معرفی و لوح برتر دریافت کرد.
رئیس کل گمرک ایران در ادامه به پیاده‌سازی موفق تیر الکترونیک در کشورمان اشاره کرد و گفت: این پروژه برای نخستین بار در دنیا توسط گمرک ایران با موفقیت پیاده‌سازی شد. ما رویه کارنه تیر را توسعه دادیم و اخیراً به 7 گمرک کشور مجوز کارنه تیر داده‌ایم.
فرود عسگری به علاقه‌مندی کشورهای همجوار برای توسعه و تسهیل ترانزیت با ایران اشاره کرد و ادامه داد: هفته پیش من در سفر به جمهوری آذربایجان با همتای آذری خود دیدار و درخصوص تیر الکترونیک صحبت کردم و به توافقات خوبی رسیدیم. با اتصال آذربایجان به هند از طریق ایران ما کریدور شمال _ جنوب را پیاده خواهیم کرد و اخیرا کارنه تیر را با کشور پاکستان با موفقیت پیاده‌سازی کردیم و خوشبختانه از این سیاست‌های گمرک ایران از سوی کشورهای دیگر استقبال خوبی به‌عمل آمده است.
وی ادامه داد: گمرک ایران در بخش تبادل الکترونیکی داده‌ها تجربیات خوبی دارد که نمونه آن اجرای موفق تیر الکترونیک است و آمادگی داریم تجربیات خود را به کشورهای علاقمند منتقل کنیم.
بنابراین گزارش؛ امبرتو دپرتو دبیرکل حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای (IRU) نیز در این دیدار گفت: اروپا همیشه بهترین نتیجه را در همکاری مشترک با گمرک ایران گرفته است که نمونه موفق آن پیاده‌سازی و توسعه ترانزیت و کارنه تیر است.
وی افزود: گمرک ایران با پیشقدم شدن در اجرای کارنه تیر الکترونیک به همه کشورها نشان داد که این پروژه قابلیت اجرایی شدن را دارد.
دپرتو با اشاره به پیوستن چین، هند و پاکستان به کارنه تیر اعلام کرد که با این اقدام فصل جدیدی در حوزه کارنه تیر و حمل‌ونقل ترکیبی با توجه خاص به بنادر و راه آهن و با محوریت ایران آغاز خواهد شد.
دبیرکل حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای (IRU) به پیاده‌سازی موفق پروژه حمل‌ونقل ترکیبی و چند وجهی تحت عنوان پروژه اسلوونی _ ایران برای نخستین بار تحت رویه تیر اشاره کرد و از گمرک ایران که رهبری دیجیتالی شدن حمل‌ونقل تحت رویه کارنه تیر را دارد تقدیر و تشکرکرد.

Rate this post