از آنجا که ترخیص کالا یکی از امور تخصص در زمینه واردات کالا می باشد، هیچ سازمان و شرکتی بدون داشتن مهارت و تخصص نمی تواند در این زمینه فعالیت داشته باشد. در سازمان های گمرکی کشور کارکنان از بین افراد خبره و فارغ التحصیلان دانشگاهی در این رشته انتخاب می شوند. آشنایی کارکنان و پرسنل مجموعه گمرکی به معنای صرفه جویی در زمان و هزینه های مشتریان است.

گمرکات در سراسر مرزهای ایران آماده خدمات رسانی هستند. از قسمت های شمال غربی، جنوب و بندرگاه ها، شرق و شمال شرق که قواعد و مقررات ترخیص کالا در همه این گمرکات مطابق با آئین نامه های دولتی عمل می کنند. با این وجود تفاوت های جزئی نیز در آنها وجود دارد که از جمله می توان به سطح کیفیت خدمات و همچنین هزینه های ترخیص کالا اشاره کرد.

اهداف اداره گمرک

 • ارائه خدمات مطلوب به بازرگانان
 • ترخیص کالای مشتریان در تهران و شهرستان ها با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان
 • توجه به قوانین و مقررات خاص گمرکی، آئین نامه های اجرائی مربوطه، مصوبه های مختلف و صدور بخشنامه ها
 • مشاوره فنی واردات کالا و اطلاع رسانی به واردکنندگان در رابطه با قوانین و آخرین تغییرات در تشریفات گمرکی و پروسه واردات کالا
 • تلاش برای حفظ منافع، کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به انجام امور اجرائی
 • انجام امور گمرکی صادرات و ترانزیت کالا به بهترین شکل ممکن
 • حمل کالای مشتریان از اداره گمرک به مقصد تهران و سایر شهرستانها
 • امانتداری و تعهد به زمان، حفظ اسرار مشتریان و تضمین امنیت و سلامت کالا بعد از ترخیص از اداره گمرک

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی گمرکی

برای ترخیص کالا آشنایی با برخی مفاهیم و اصطلاحات ضرورت پیدا می کند که در زیر به برخی از مهمترین اصطلاحات رایج بازرگانی می پردازیم:

 1. بارنامه

بارنامه سندی است که طبق آن یک کالاها یا پارتی از آن به مقصد گیرنده ارسال می شود. بارنامه از طرف موسسه حمل و نقل صادر می شود که دربرگیرنده اطلاعات شخصی کالا است. در برگه بارنامه مشخصات ظاهری کالا از قبیل تعداد بسته ها، شماره و علامت آنها، وزن با ظرف و گاهی نیز وزن خالص یا مقدار و نوع کالا طبق آنچه فرستنده اظهار کرده است، درج می شود. زمانی که گیرنده، کالاهای خود را دریافت می کند، همزمان بارنامه را نیز از موسسه حمل و نقل گرفته و آن را با کالاها مطابقت می دهد. در صورتی که در کالاها صدمه ای وارد شده باشد، تاجر می تواند با استفاده از بارنامه ادعای خسارت کند.

اطلاعاتی که در بارنامه ثبت می شود به طور کامل عبارتند از: شرح کالا، بنادر بارگیری و تخلیه، علائم و یا شماره های تجاری، نام و نشانی شخصی که ورود اجناس به اطلاع او می رسد، نام کشتی حامل، ذکر عبارتی که حاکی از وجود کالا در کشتی باشد، نام حمل کننده کالا، نام گیرنده کالا، هزینه حمل پرداخت شده یا قابل پرداخت در مقصد، تعداد نسخه های بارنامه و تاریخ صدور آن از جمله مواردی است که باید در بارنامه درج شود.

 1. هزینه های گمرکی

هزینه گمرکی به آن دسته از هزینه هایی گفته می شود که در مقابل تخلیه، باربری، انبارداری، تعرفه بندی، بدرقه کالا، آزمایش، خدمات فوق العاده و …. از طرف واردکنندگان کالا به اداره گمرک پرداخت می شود. قسمتی از این هزینه ها در اظهارنامه گمرکی محاسبه و منظور می شود. بخش دیگری از هزینه نیز به صورت قبض است که به طور جداگانه از اظهارنامه مشتریان موظف به پرداخت آن هستند.

 • اسناد مثبته گمرکی

به آن دسته از اسنادی که مؤید ورود کالا به ترتیب رویه قانونی به کشور است و وجود آن انجام تشریفات قطعی گمرکی و ترخیص از گمرک با صدور سند و پرداخت کلیه وجوهی که به ورود قطعی کالا را تایید می کند، اسناد مثبته گمرکی گفته می شود. زمانی که کالاها دارای اسناد مثبته گمرکی باشند، کاملا قانونی هستند. در غیر اینصورت کالاها غیرمجاز و قاچاق محسوب می شوند.

 • اسناد نادرست گمرکی

در صورتی که در اسناد گمرکی مشخصات کالا به طور صحیح و مختصر ذکر نشده باشد یا صاحب کالا از عدم تصریح خصوصیات به زبان دولت اقدام کرده است و یا مشخصات کالای دیگری را اظهار کرده تا حقوق گمرکی و عوارض کمتری پرداخت کند، اسنادی که از سوی اداره گمرک به او داده می شود، «اسناد نادرست گمرکی» هستند. تاجری که این اسناد را دریافت می کند، متخلف است.

 • اظهارنامه کالا

برای دریافت برگه ترخیص و همچنین ذکر مشخصات کالا، واردکننده کالا باید برگه اظهارنامه را از اداره گمرک دریافت کند. متقاضی باید روش گمرکی که در مورد کالا اجرا شود را ذکر کند. همچنین مشخصاتی را که از نظر گمرک برای اجرای آن روش لازم است را در اظهارنامه قید کند.

 • کابوتاژ

کابوتاژ به معنای حمل کالا از بندر یک کشور به بندر دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر است که بواسطه راه کشور همسایه انجام می شود. طی کردن مراحل تشریفات گمرکی برای دریافت کابوتاژ الزامی است. برای این کار دو نوع اظهارنامه تکمیل می شود. یکی زمان خروج کالا از بندر یا مرز و دیگری زمان ورود به گمرک مرز یا بندر تکمیل می شود.