یکی از مهمترین اقدامات قبل از ثبت سفارش پیدا کردن تعرفه گمرکی کالا یا همان hscode کالا است . جستجوی کد تعرفه گمرکی کالای وارداتی از این حیث اهمیت دارد که شما بدانید آیا برای واردات کالا ارز مبادله ای تخصیص می یابد ؟ این کالا به چه مجوزاتی برای ورود و ترخیص نیازمند است ؟ چند درصد حقوق ورودی دارد ؟ آیا جزو کالاهای ممنوع است یا خیر – آیا کارت بازرگانی شما با توجه به سه رشته ثبت شده روی آن تعرفه به خصوص باز است یا خیر. به طور کلی تجارت خارجی روی hscode کالا تمرکمز زیادی دارد و یکی از منابع دستیابی به تعرفه های گمرکی ،  کتاب مقررات صادرات و واردات است که هر سال ه چاپ می گردد – دومین راه دفتر تعرفه گمرک است .

تعرفه گمرکی چیست؟

Hscodehc  از چهار بخش دوگانه تشکیل شده است :

11              22             33            44

6 رقم اولی از این کد 8 رقمی در سطح بین المللی ثابت است و ایران دو رقم به سطح بین المللی اضافه کرده تات دسته بندی شفاف تری داشته باشد

11 بیانگر شماره فصل است

22 بیانگر شماره عنوان است

33 شماره فرعی در سطح بین المللی است

44 شماره فرعی در سطح داخلی است

جستجوی نام و شماره تعرفه بین المللی کالا

یکسان بودن کد تعرفه کالا در اظهار گمرکی با اطلاعات ثبت سفارش از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، گاها دیده می شود که فروشنده در بارنامه تعرفه را درست نگفته است و روال ترخیص و اصلاحیه زمان بر تر شده است . در پروفرما بخش کد کالا (Commodity Code)کد کالا یا شماره 8 رقمی تعرفه کالا در این بخش نوشته می شود که در ثبت سفارش و اظهار گمرکی باید یکسان ذکر گردد .

در مرحله ترخیص کالا نیز این تعرفه گمرکی اهمیت زیادی دارد ، برای اطلاع از تعرفه گمرکی کالا لازم است پورفورمای خود در برخی موارد کاتالوگ و دیتاشیت را به ما تلگرام نمایید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید ، ضمنا فرمت اکسل کتاب مقررات واردات و صادرات در کانال تلگرامی @irclearance موجود می باشد .

بازرگانان و تجار عزیز ، قبل از هر اقدامی به خرید خارجی و واردات ، میتوانید هزینه گمرکی کالایتان را محاسبه نمایید