مراحل ترخیص کالای وارداتی در گمرک

امیدوارم در این مقاله که راجع به مراحل ترخیص کالای وارداتی از گمرک هست به وارد کنندگان در ایران و خارج از کشور کمک کنم تا مراحل ترخیص کالای وارداتی را بدانند.

در این مقاله شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با مراحل ترخیص کالای وارداتی که شامل موارد زیر است آشنا خواهید شد

ترخیص کالا چیست؟

ترخیص کالا به منظور ارائه کالاها و اجناس به گمرک و آزادسازی آنها برای وارد کننده یا صادر کننده انجام می شود. در این صورت کالا از حالت قاچاق خارج شده و جنبه قانونی پیدا می کند. در فرآیند ترخیص کالا چندین مرحله طی می شود که از جمله آماده سازی، ثبت اسناد واردات یا صادرات کالا به شکل فیزیکی یا الکترونیک، محاسبه وجوهی همچون سود بازرگانی، حقوق گمرکی، مالیات، ماخذ تعرفه گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا و… صورت می گیرد.

در اکثر کشورها کارگزاران گمرک و حق العمل کاران، در زیر مجموعه فعالیت فورواردری کالا فعالیت می کنند. خطوط کشتی رانی، وارد کنندگان و صادر کنندگان و تجارت های مستقل بطور عمده کارفرمایان حق العملکار گمرکی به شمار می روند و کشور ایران هم از این قائده مستثنی نمی باشد.

اهمیت ترخیص کالا

در زمانی که فرآیند ترخیص کالا صورت می گیرد، یکی از موارد ضروری، تعیین ارزش کالاهای ترخیص شده می باشد. ارزش کالاها از جمله اطلاعاتی است که یک ترخیص کار گمرک و یک تاجر با سابقه باید به آن توجه داشته باشند. در تمامی گمرکات در مرزهای کشور ارزش کالاها با قیمت های متفاوتی تعیین می شوند.

شرایط لازم جهت ترخیص کالا

برای ترخیص کالا باید مجوزهای لازم و کارت حق  العمل توسط سازمان گمرک ایران دریافت شود.

مراحل ترخیص کالا

برای ترخیص کالا مراحل مختلفی طی می شود:

 1. پر کردن اسناد واردات الکترونیکی
 2. بارنامه
 3. شماره خط
 4. مستندات در ترخیص کالا از گمرک
 5. روش بررسی کالاهای وارداتی
 6. ارزیابی ارزش/روش های ارزیابی تحت ترخیص کالای وارداتی از گمرک
 7. روند خارج سازی محموله های وارداتی
 8. تحویل محموله به خریدار کالا

چه شما در جایگاه وارد کننده کالا و چه ترخیص کار می تواند فایل های ضروری برای واردات و مراحل ترخیص کالا وارداتی به ایران را آماده کند. قبل از اینکه کالای شما برسد، شما می توانید تمامی اسناد مربوط به ترخیص را  به شکل پرینت گرفته آماده کنید. عمده ی اسنادی که درخواست خواهند شد شامل بارنامه، فاکتور خرید (CI)، اعلامیه ورود، لیست بسته ها(PL)، گواهی های حمل، سفارش خرید یا LC. شما باید روند حمل کالا را در سایت کشتیرانی مربوطه پیگیری کنید تا به موقع بتوانید آن را خارج کنید و دموراژ نخورید. چون به محض رسیدن محموله به بندر شما باید روند ترخیص کالای وارداتی را انجام بدهید. در غیر این صورت باید دمراژ بپردازید. معمولا زمان کوتاهی 2 الی 3 روز اول رایگان است و بعد از آن دموراژ می خورد. شما می توانید در طی این زمان تشریفات گمرکی را به طور معمول انجام دهید با تمامی اسنادی که برای امور گمرکی لازم دارید.

روند اظهار و ترخیص

تحت یک سیستم الکترونیکی، دیگر نیازی نیست که به بخش های مربوطه بروید و اسناد کاغذی ارائه دهید، چون دیگر تمام اسناد کاغذی از سیستم کامپیوتری شخص خریدار به سیستم ترخیص الکترونیکی گمرک انتقال داده خواهد شد

عموما روال اظهار و ترخیص شامل این 4 مرحله زیر است

 • ثبت اظهار

اولین مرحله از فرایند ترخیص کالا از گمرک تکمیل اظهار نامه واردات و ثبت آن به سیستم گمرک به صورت آنلاین هست. نوع کالا، کمیت، علامت تجاری، فنی، مدل، ارزش و وزن کالا از جمله اطلاعاتی است که در زمان ورود کالاها به گمرک به آنها توجه می شود. حال چه قبل از ورود محموله چه بعد از آن، شرکت کشتیرانی گزارش ورود و اطلاعات را به گمرک می دهد. اگر هیچ خطا و مشکلی پیش نیاد، اعلامیه ورود کشتی یا هواپیما توسط سیستم الکترونیکی گمرک شماره اعلامیه ورود به شرکت کشتیرانی و حمل و نقل داده می شود. وقتی که محموله به بندر رسید وارد کننده یا ترخیص کار اظهارنامه را به سیستم الکترونیکی گمرک می دهد. کوتاژ به معنای ثبت اظهارنامه واردات یا صادرات کالا در گمرک است که برای هر اظهار نامه ثبت شده، به آن یک شماره اختصاص داده می شود، به این شماره کوتاژ گفته می شود.

 • بررسی و تایید اظهارنامه

مرحله دوم چک کردن و تائید اعلامیه و اسناد دیگر توسط وارد کننده است. باز هم سیستم الکترونیکی گمرک اطلاعات داده شده را اعتبار سنجی می کند و در عرض چند ثانیه شماره اظهار را به شما می دهد و شما پرداخت الکترونیکی را انجام می دهید.

 • پرداخت عوارش و مالیات واردات

مرحله سوم پرداخت عوارض و مالیات در خواست شده است که دو راه برای پرداخت عوارض و مالیات گمرکی  وجود دارد:پرداخت به سازمان مربوطه و یا پرداخت به شکل الکترونیکی

ارائه سایر اسناد

در کنار اطلاعات، برخی اسناد و مدارک نیز باید به اداره گمرک تحویل داده شود.

از جمله گواهی بهداشت که برای مواد غذایی و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی ضرورت دارد. در کنار آن می توان از فاکتور خرید نیز نام برد که قیمت خرید کالاها را نشان می دهد. ارائه پکینگ لیست، مانیفست و بارنامه نیز از دیگر مدارک لازم جهت ارائه به گمرک می باشد.

 تطبیق اسناد

اداره گمرک به منظور تعیین ارزیاب باید تمامی اسناد و مدارک دریافتی از سوی متقاضیان و تاجران را به دقت بررسی کرده و سپس آنها را جهت ارزیابی و کنترل کالا با اسناد و صدور صورتحساب به قسمت حسابداری ارائه دهد.

 • بازرسی و آزاد سازی بار

با توجه به اینکه مقوله ترخیص کالا نیاز به تجربه وتخصص دارد شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با بکارگیری أفراد توانمند در این زمینه واگاه به مسائل گمرکی وبازرگانی توانسته درعمل خود را از سایر رقبا متمایز نگه دارد. در بحث گمرکی مهمترین اختلافاتى که ممکن است پیش آید در خصوص تعیین تعرفه و ارزش کالا میباشد با توجه به ضعف سیستم کشور و گنک بودن بعضی مسائل این مجموعه برای احقاق حق شما عزیزان کلیه مراحل را با سرعت دقت و اعتماد پیگیری مینماید تا مشتریان این مجموعه متضزر نشوند

صدور پروانه ترخیص کالا

پروانه ترخیص به کالاها جنبه قانونی می بخشد. همچنین شماره و کد شناسایی نیز در این مرحله تعیین می شود. با وجود این کد بر روی محصولات و کالاها، می توانند در هر کدام از بازارهای کشور عرضه شوند. ضمن اینکه هیچ پیگیری قانونی متوجه تاجران نخواهد بود.

در ادامه پبگیری ها شامل:

 1. پیگیری اسناد در دفاتر تعرفه و ارزش جهت اختلافات تعرفه ای و تفاوت ارزش(کسر دریافتی ویا بیش بود ارزش)
 2. تعیین تعرفه(انوانتر) در دفتر تعرفه گمرک ایران بصورت کتبی
 3. ثبت ارزش صادراتی کالا در سی دی ارزش گمرک ایران
 4. پیگیری و اخذ مجوزهای وارداتی و صادراتی، اختلافات در واردات کالا و ممنوعیتهای گمرکی، در دفاتر واردات و صادرات
 5. شرکت در کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و اخذ نتیجه نهایی
 6. شرکت در کمیسیون تجدید نظر

جهت سهولت در اطلاع شما از آخرین وضعیت محموله گمرکی شما سیستم پیگیری آنلاین وضعیت محموله گمرکی در شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد وجود دارد که در هر لحظه از شبانه روز از آخرین وضعیت محموله گمرکی خود می توانید مطلع شوید، برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید.

سایر مراحل ترخیص کالا و امور گمرکی

انجام تشریفات ترخیص کالا بر اساس قانون امور گمرکی و ایین نامه اجرائی، منوط به تنظیم و تسلیم اظهارنامه گمرکی به گمرک می باشد.

شرکت حمل و نقل باید ترخیصیه را به صاحب کالا یا نماینده قانونی وی تحویل دهد.

در صورت ورود بار به انبار گمرک، گمرک موظب است، قبض انبار را شرکت حمل و نقل تحویل دهد.

بعد از ثبوت احراز مالکیت از روی پیش فاکتور، اسناد از قبیل اظهارنامه، کارت بازرگانی، برگ ثبت سفارش، فاکتور گواهی مبدا، عدل بندی، بارنامه، قبض انبار، بیمه نامه به دایره تنظیم اسناد تسلیم میشود.

بعد از بررسی اجمالی اظهارنامه از نظر کامل بودن اسناد و مطابقت آن با رویه های گمرکی یک شماره ثبت شماره کوتاژ به اظهار نامه تعلق میگیرد.

پرداخت حقوق ورودی و تسویه با گمرک صورت میگیرد. کارشناسان اظهارنامه، عد از تطبیق اظهارنامه موجود در سیستم با اظهارنامه چاپی و بعد از اخذ شماره کوتاژ، کلید اسناد ضمیمه اظهارنامه را مهر می کنند و سیر تعیین شده را ( سبز-زرد-قرمز) مشخص می نماید.

در این مرحله پروانه سبز گمرکی صادر میشود. پروانه سبز سندی است که توسط گمرک صادر میشود و به معنای آن است که عملیات ارزیابی به پایان رسیده، صاحب کالا با گمرک تسویه کرده و میتواند مقدمات خروج کالای خود را از گمرک فراهم نماید.

بعد از آن بیجک انبار صادر میشود. بیجک انبار توسط انبار دار گمرک برای صاحب کالا با نماینده قانونی وی پس از رویت پروانه سبز گمرکی، مهر درب خروج صادر میشود و نشان میدهد که کالا تحویل ذینفع داده شده است و میتواند برای بارگیری کالا ورودی، وسیله نقلیه را وارد گمرک کند.

جهت هرگونه مشاوره و خدمات مربوط به ترخیص کالا می توانید با بازرگانی ایمن تجارت کارآمد تماس حاصل فرمایید.