چگونه به فروشنده خارجی اعتماد کنیم؟

چگونه به فروشنده خارجی اعتماد کنیم؟

 یکی از چالش های واردات کالا برای هر بازرگانی اعتماد کردن به فروشنده خارجی است که برای اولین بار از وی خرید میکند . با توجه با شرایط تحریمی مبادلات ارزی ایران، بازرگانان خارجی نیز این چالش را در مواجه با یک خریدار ایرانی و ارسال کالای خود به ایران تجربه میکنند و ترجیح میدهند معامله خود را به صورت نقدی یا به عبارتیT/T  با پرداخت کامل پیش پرداخت انجام دهند.

با این شرایط یک بازرگان ایرانی چگونه باید اعتماد کند و سرمایه خود را در مقابل اسناد کالایی که هنوز حمل نشده است برای فروشنده خارجی حواله کند؟

خریدار باید متوجه روابط تجاری بین کشور ایران و منابع و کشورهای مورد نظر خود باشد زیرا چه بسا روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور از وضع مطلوبی برخوردار نباشد و یا حتی روابط تجاری قطع باشد که خریدار باید به نکته فوق توجه کافی مبذول دارد.

خریدار باید متوجه عملکرد مثبت و منفی فروشنده مورد نظر خود باشد و به طریق مشاوره با دست یابی به اطلاع از طریق سایر مصرف کنندگان تا حد ممکن منبع مورد نظر را ارزیابی نماید.

چه بسا برخی از منابع به دلیل عملکرد نامطلوب و تقلب در فهرست سیاه معاملات ایران قرار داشته باشند.

اما اگر این کالا برای اولین بار به ایران وارد شود و تا کنون با بازرگانان ایرانی معامله ای انجام نداده باشد چگونه اطلاعات بدست آوریم ؟

بهترین روش برای شناخت و انجام معمله دیدار حضوری و بررسی میدانی در کشور مبدا هست اما این روش علاوه بر هزینه زمانبر و مستلزم دانش و تخصص است.

با بررسی وبسایت و مشخصات شرکت تولیدکننده نیز میتوان به صحت و اصالت این فروشنده پی برد به این صورت که مطمئن شوید سایت این فروشنده جعلی نیست و حتما دارای کد اقتصادی و مشخصات ثبت شرکت باشد.

درخواست نمونه و سمپل نیز یکی از روش هایی است که میتوان اطلاعات کافی درمورد قابل اعتماد بودن و کیفیت کالای درخواستی بدست آورد.

روش دیگر برای اعتبار سنجی یک شرکت خارجی مراجعه به اتاق بازرگانی مشترک ایران و کشور مبدا است . به طور مثال برای استعلام اعتبار یک شرکت چینی مبتوانید به اتاق بازرگانی چین و یا بخش بازرگانی سفارت چین در ایران و یا در خود کشور چین به سفارت ایران مراجعه کنید.

درخواست گواهی بازرسی در مبدا از فروشنده نیز میتواند به میزان اعتماد شما کمک کند به این صورت که شرکت بازرسی به عنوان نماینده خریدار به محل تولید کالا مراجعه میکند و گواهی بازرسی از کیفیت و متریال کالای درخواستی شما را صادر میکند.

4/5 - (1 امتیاز)