از آنجا که حقوق ورودی کالاهای وارداتی بر مبنای درصدی از ارزش کالا است، هدف اول  از تعیین ارزش پایه گمرکی هم اخذ حقوق ورودی درست است وهدف دوم کنترل میزان خروج ارز و آمارگیری است

برای به دست آوردن ارزش پایه کالاهای وارداتی کافی است که شماره تعرفه و یا شرح تجاری کالا را بدانید .شماره تعرفه کالا ها را به دو طریق می توانید به دست بیاورید:1-کتاب مقررات صادرات و واردات و دوم مراجعه به سامانهTSC گمرک به آدرس  http://epl.irica.ir/TscViewPage?0 است.با وارد کردن شماره تعرفه در همین سایت(سامانه مرجع ارزش گمركی (سامانه TSC)) ارزش کالا مطابق با کشور سازندهرا زده است.

چگونه ليست جديد ارزش‌هاي گمركي پايه را بیابیم؟ با مراجعه به سایت گمرکی  (IRICA.IR)، در قسمت سمت راست ، گزینه ارزش ، میتوانید لیست ارزش گمركي پايه كالاهاي وارداتي را دانلود نمایید. ارزشهاي گمركي پايه بر اساس تاريخ ثبت / كوتاژ قابل استناد و بهره برداري است لذا در صورت وجود دو يا چند ارزش جهت يك كالا آخرين ارزش ثبت شده (نزديك ترين تاريخ به زمان فعلي ) ملاك عمل مي باشد.دفتر بررسي و تعيين ارزش مسئولیت به روزرسانی ماهیانه ارزش هارا بر عهده دارد .

نحوه تعیین ارزش کالای وارداتی از طرق زیر میسر است

  • لیست ارزش کالاهای وارداتی را می توان از سایت گمرک به نشانی (IRICA.IR
  • ارزش کالای ورودی در گمرک بر اساس ماده 14 قانون امور گمرکی از روی اسناد تسلیمی صاحب کالا
  • بانک اطلاعات ارزش کالا (TSC)

توليد كنندگان و وارد كنندگان جهت استعلام  ارزشهاي گمركي پايه می توانند با شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد مشاوره نمایند و برای در جریان قرار گرفتن نحوه تعیین ارزش کالاهای وارداتی با ما مکاتبه نمایید.