از آنجا که حقوق ورودی کالاهای وارداتی بر مبنای درصدی از ارزش کالا است، هدف اول  از تعیین ارزش پایه گمرکی هم اخذ حقوق ورودی درست است وهدف دوم کنترل میزان خروج ارز و آمارگیری است

برای به دست آوردن ارزش پایه کالاهای وارداتی کافی است که شماره تعرفه و یا شرح تجاری کالا را بدانید .شماره تعرفه کالا ها را به دو طریق می توانید به دست بیاورید:1-کتاب مقررات صادرات و واردات و دوم مراجعه به سامانهTSC گمرک به آدرس  http://epl.irica.ir/TscViewPage?0 است.با وارد کردن شماره تعرفه در همین سایت(سامانه مرجع ارزش گمرکی (سامانه TSC)) ارزش کالا مطابق با کشور سازندهرا زده است.

چگونه لیست جدید ارزش‌های گمرکی پایه را بیابیم؟ با مراجعه به سایت گمرکی  (IRICA.IR)، در قسمت سمت راست ، گزینه ارزش ، میتوانید لیست ارزش گمرکی پایه کالاهای وارداتی را دانلود نمایید. ارزشهای گمرکی پایه بر اساس تاریخ ثبت / کوتاژ قابل استناد و بهره برداری است لذا در صورت وجود دو یا چند ارزش جهت یک کالا آخرین ارزش ثبت شده (نزدیک ترین تاریخ به زمان فعلی ) ملاک عمل می باشد.دفتر بررسی و تعیین ارزش مسئولیت به روزرسانی ماهیانه ارزش هارا بر عهده دارد .

نحوه تعیین ارزش کالای وارداتی از طرق زیر میسر است

  • لیست ارزش کالاهای وارداتی را می توان از سایت گمرک به نشانی (IRICA.IR
  • ارزش کالای ورودی در گمرک بر اساس ماده 14 قانون امور گمرکی از روی اسناد تسلیمی صاحب کالا
  • بانک اطلاعات ارزش کالا (TSC)

تولید کنندگان و وارد کنندگان جهت استعلام  ارزشهای گمرکی پایه می توانند با شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد مشاوره نمایند و برای در جریان قرار گرفتن نحوه تعیین ارزش کالاهای وارداتی با ما مکاتبه نمایید.