نحوه رفع تعهدات ارزی و سامانه نیما

اخذ ارز نیمایی تالار دوم

طبق مصوبه جدید دولت کالاهایی که واردات آنها زیاد ضروری نبوده و جزو کالاهای اساسی نیستند در سامانه نیما در تالار دوم قرار می گیرند. اخذ ارز نیمایی برای کالاهای تالار دوم دارای شرایط ویژه ای می باشد که در این مقاله از سایت شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد به بررسی و توضیحاتی در مورد آن می پردازیم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تامین ارز در سامانه نیما بر اساس نرخ توافقی

دو گروه کالاهای وارداتی بر اساس مصوبه جدید دولت و بانک مرکزی هستند که برای تامین ارز آنها می توان از طریق سامانه نیما اقدام کرد، و در تالار اول و دوم قرار می گیرند. تالار اول نیما شامل کالاهای اساسی، دارو و مواد غذایی و غیره هستند که بر اساس نرخ ۲۸۵۰۰ تومان ارز به آنها تعلق می گیرد.

در تالار دوم کالاهای غیر اساسی و در واقع مورد نیاز تولید کنندگان صنایع و غیره می باشد که تامین ارز آنها بر اساس فروش حاصل از صادرات است. تامین ارز این کالاها بر اساس نرخ توافقی ( در حدود ۴۳۵۰۰ تومان ) می باشد.

از آنجایی که عمده واردات کشور مربوط به مواد اولیه کارخانجات تولیدی و صنعتی بوده، به طوری که در سال ۱۴۰۱ ورود کالاهای سرمایه ای و واسطه ای نیز رشد بیشتری داشته است. بنابراین بر اساس سیاست های بانک مرکزی، تولید کنندگان باید برای تامین ارز از تالار دوم اقدام نمایند.

از این رو افراد و شرکت هایی که دارای گواهینامه بازرگانی هستند و برای واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای در تالار دوم اقدام می کنند، باید از طریق صرافی های مجاز و یا بانک های عامل ( بانک انتخابی در سامانه ) نسبت به خرید ارز توافقی خود اقدام نمایند. کالاهای تالار دوم در اولویت کالاهای ۲۱ تا ۲۶ قرار می گیرند، و جزو کالاهای غیر اساسی مانند انواع گوشی، تجهیزات خودرو و مواد اولیه صنایع و غیره محسوب می شوند.

اخذ ارز نیمایی تالار دوم

تامین ارز کالاهای تالار دوم

همانطور که گفته شد تامین ارز کالاهای تالار اول و هم دوم از طریق سامانه و توسط صرافی های مجاز و بانک های عامل مربوطه صورت می گیرد.

در سامانه نیما وارد کنندگان و صادرکنندگان نسبت به خرید و فروش ارز اقدام نموده و ارز مورد نیاز جهت واردات کالا را از این طریق تامین می کنند. به طوری که ارز توافقی بین خریدار و فروشنده یا از محل صادرات خود وارد کننده و یا از محل صادرات سایر افراد تامین می شود.

بنابراین در صورتی که وارد کننده قصد دارد تا از محل فروش حاصل از صادرات سایر افراد ارز خود را تامین نماید، لازم است تا با فرد صادر کننده به لحاظ نرخ ارز به توافق برسد، که این کار از طریق صرافی های مجاز امکان پذیر می باشد.

به این صورت که فرد خریدار سفارش خود را ثبت نموده و این ثبت درخواست توسط صرافی های مجاز قابل مشاهده است. هر کدام از صرافی های مجاز پیشنهاد خود را در قبال فروش ارز که از محل صادرات سایر افراد بوده ارائه می دهند و شخص خریدار ارز بهترین گزینه را انتخاب و سفارش خود ثبت و تایید می کند ( در مطالب قبلی در مورد و مراحل تامین ارز به طور مفصل توضیح داده شده است).

مزایای سامانه نیما

سامانه نیما یک سیستم یکپارچه سازی نظام مبادلات ارزی است که به وارد کنندگان و صادر کنندگان امکان تسهیل معاملات ارزی را می دهد. این سامانه علاوه بر آن با ایجاد محیط امن نقش ویژه ای را جهت یک معامله راحت و سودآور فراهم می کند.

بنابراین در شرایط تحریم، سامانه نیمایی به عنوان واسطه ای میان سامانه جامع تجارت و واحد تجارت برون مرزی عمل نموده و باعث می شود تا تجار و بازرگانان به راحتی و بدون تنش در حوزه تجارت بین المللی فعالیت بهینه داشته باشند. در واقع در این سامانه، تامین ارز توسط صرافی ها و بدون دخالت مستقیم بانکی صورت می گیرد. ارز توافقی در سامانه نیما جهت واردات در حدود ۴۳۵۰۰ می باشد که البته همه کالاها چنین افزایش قیمت ندارد.

همچنین نرخ ارز نیمایی که در سامانه اعلام می شود، همواره کمتر از نرخ ارز آزاد می باشد، و از این رو وارد کنندگان می توانند جهت تامین ارز خود با ثبت درخواست خود در سامانه پروسه و مراحل لازم را طی کنند.

از آنجایی که مراحل تخصیص ارز نیاز به دانش فنی کافی داشته و پیچیدگی های خاص خود را دارد، از طرفی دریافت ارز نیمایی نیازمند اخذ مدارک و مجوزهایی است. همچنین قوانین در حال تغییر می باشد. بنابراین توصیه می شود که تجار و بازرگانان با آگاهی و آشنایی کامل نسبت به دریافت و تامین ارز خود اقدام نمایند.

در این راستا شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با دارا بودن کارت معتبر بازرگانی و مجوزهای لازم شما تجار را جهت انجام این پروسه و مراحل تامین ارز، با ارائه خدماتی نظیر استعلام و انتخاب بهترین قیمت توافقی، مشاوره و اخذ مجوز و ترخیص کالا و موارد دیگر یاری می کنند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان و تخصصی با کارشناسان ما در تیم بازرگانی ایمن تجارت کارآمد تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *