انجام خدمات خرید، واردات و ترخیص کالا از چین توسط شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد (بازرگانی ابراهیمی). چین به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای جهان که در دو دهه اخیر به یک غول اقتصادی در آسیا و جهان تبدیل شده است. این کشور در پی ارتباط تجاری با تمامی کشورهای دنیا، روابط دوستانه ای را با ایران آغاز کرده است. ورود کالاهای چینی بر هیچ یک از هموطنان پوشیده نیست. در عین حال بسیاری نیز اعتراضات گسترده ای نسبت به ورود بی رویه این کالاها و همچنین خریداری کالاهای بی کیفیت دارند. برای پاسخ به این اعتراضات و کاهش ورود بی رویه محصولات چینی و نظارت بر کیفیت و مرغوبیت کالاها و همچنین رعایت اصول بهداشتی مواد غذایی، نظارت بر ورود کالاهای چینی از طریق گمرک ها در بنادر و مرزهای کشور انجام می شود.

اطلاعات مربوط به تجارت با چين

برای تجارت با کشور چین داشتن مجموعه ای از اطلاعات ضرورت پیدا می کند که به تاجران کمک می کند تا با دیده باز عملیات خرید و فروش را انجام داده و با آگاهی قبلی ترخیص کالا را با سهولت بیشتری به پایان برسانند. این اطلاعات شامل:

شناسایی توليد كنندگان و فروشندگان چينی

برقراری ارتباط با شرکت های چینی و دريافت كاتالوگ و تصاوير و مشخصات محصولات آنها

هماهنگي با شرکت ها به منظور دريافت نمونه فيزيكي محصولات

انتقال وجوه محصولات خریداری شده به شرکت های چینی

دريافت پيش فاكتور و سفارش كالا از چين

مراحل خرید کالا از چین

سفارش و خرید کالا از چین نیازمند طی کردن مراحل مختلفی است که به شرح زیر است:

مذاکره و گفتگو

عقد قراردادهای تجاری بدون ساعتهای گفتگو و مذاکره ممکن نیست. در این صورت برای خرید کالا از شرکت های چینی باید مذاکرات متعددی با فروشنده صورت بگیرد تا قیمت ها مطابق با میل تاجران ایرانی باشد. همچنین میزان خرید کالا از شرکت های چینی در مذاکرات تعیین می شود. زمان تحویل گرفتن کالاها، کیفیت آنها و برخی دیگر از ویژگی های کالا از دیگر مواردی هستند که در زمان عقد قرارداد باید به آنها توجه شود.

تست کالاها

پس از عقد قرارداد و قبل از تحویل گرفتن کامل کالاها، باید تست های لازم بر روی آنها انجام شود. صحت و سلامت کالاها در نمونه ها مشخص می شود. همچنین وزن کالاها و تست فنی و فیزیکی لازم از موارد ضروری قبل از تحویل می باشد. پس از آن نوبت به اخذ پرفورما و پکینگ لیست از فروشنده یا شرکت تولید کننده می رسد.

ورود کالاها به کمرگ ایران

زمانی که کالاهای خریداری شده از کشور چین وارد ایران می شود، باید در سایت وزارت بازرگانی به ثبت برسند و مجوزات لازم مخابراتی، بهداشتی و استانداردسازی را دریافت کرده باشند. پس از طی کردن این مرحله، به این کالاها کارت بازرگانی ارائه می شود.

پرداخت وجوه

دریافت کالاها منوط به پرداخت 30 درصد مبلغ کل فاکتور از طریق صرافی های مجاز T.T، به فروشنده و 70 درصد مبلغ فاکتور به فروشنده برای ارسال کالا به ایران یا فوروادر می باشد. برای پرداخت کل هزینه ها و مبالغ تعهد شده می توان آن را به صورت زمینی یا هوایی پرداخت کرد. فروشنده یا فوروادر نیز موظف است تا بارنامه دریایی یا AIR WAYBILL را به تاجر ارائه دهد.

ترخیص و پرداخت گمرکی

پس از خرید کالاها و اتمام مراحل عقد انعقاد و پرداخت وجوه به شرکت های چینی، کالاها باید جنبه قانونی پیدا کنند. برای این کار قبل از ورود به بازارهای تجاری، باید از مرحله ترخیص و پرداخت گمرک نیز عبور کنند. دریافت کد شناسایی و پروانه ترخیص یکی از مهمترین قسمت های تجارت با کشور چین می باشد. تمامی کالاهایی که بدون عبور از این مرحله، وارد بازار شوند، غیرقانونی بوده و به عنوان کالای قاچاق محسوب می شوند.

نحوه ترخیص کالا از چین

برای ترخیص کالاها باید مدارکی از قبیل بارنامه، پرفورما، پکینگ لیست، گواهی مبدا و ... در اختیار کارکنان گمرک قرار بگیرد. کارت بازرگانی که به منظور صحت و سلامت کالاها صادر می شود، از موارد ضروری برای ترخیص کالا از چین است. این کارت برای کالاهایی که منافی با فرهنگ عمومی کشور ندارد، صادر می شود که از جمله کالاهای قابل ورود از چین می توان به پوشاك، دارو و تجهیزات پزشکی، ميني لودر، ليفتراك هاي كوچك، ادوات كشاورزي، کیف، کفش، عطر و ادكلن، انواع دستگاه كپي و چاپ، انواع دستگاه هاي الكترونيكي و ديجيتالي، مواد غذايي و لوازم آرايشي و بهداشتي، وسايل و لوازم دست دوم خريداري شده و ... اشاره کرد.

جهت دریافت خدمات خرید، واردات و ترخیص کالا از چین توسط شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با ما در ارتباط باشید.

02188988810-02188988820