کالاهای وارداتی به کشور در سه حالت نیمه ساخته، منفصله و ساخت کامل وارد میگردند . در مورد کالاهای منفصله بین گمرک و وزارت صنعت و معدن اختلاف نظر وجود دارد ولی به طور کلی مفهوم کالای منفصله این است که اشیا به وسیله پیچ و مهره و پرچ کردن وجوش دادن درهم سوار میشود .

قطعات منفصله به دو دسته

  • کالای نیمه ساخته (SKD)

  • و قطعات کاملا منفصله (CKD)

تقسیم بندی میشود

که تعرفه واردات قطعات منفصله  نیمه ساخته 80% کالای ساخت کامل و تعرفه گمرکی قطعات کاملا منفصله 10%تعرفه کالای ساخت کامل می باشد.

وزارت صنعت معدن و تجارت مسئول تعیین نوع کالا می باشد

حال می خواهیم نگاهی به CKD و SKD در صنعت خودرو سازی بیاندازیم.

SKD مخفف SEMI KNOCKED DOWN

CKDمخفف COMPLETE KNOCKED DOWN

KD مخفف KNOCKED DOWN: قطعات تفكيك شده

است.

رايج ترين شكل خودرو به صورت قطعات تفكيك شده به اين شكل است كه بسته ارسالي تنها فاقد : موتور – باطري و جعبه دنده است . كه يا بصورت بسته كامل و يا شكل سوم يعني قطعات نيمه كامل ارسال مي شود .

مونتاژ قطعات در گوشي‌هاي همراه (موبايل) عمدتا به دو صورت انجام مي شود، در روش

 ، = CKDقطعات به صورت كاملا مجزا وارد مي‌شوند و در جايي جداگانه به يكديگرمي‌پيوندند كه اين روش مستلزم صرف هزينه و سرمايه‌گذاري بسيار زيادي است.

SKD = 
قطعات در ابعاد بزرگتر بوده و طبعيتا مونتاژ آن‌ها وقت و هزينه كمتري را مي‌طلبد.

گاهی ترخیص کاران کالای وارداتی را خلاف واقع احضار می کنند که این موارد بیشتر درگمرکات قشم،چابهارو بوشهر وارد گردیده است. وکالای کامل را به صورت قطعات منفصله اظهار می کنند که اینکار قاچاق محسوب می شود

تعرفه گمرکی برای ترخیص قطعات منفصله

قطعات منفصله برای تولید تراكتورهای جاده ای برای نیمه تریلرها


شرح کالا : —- با ساخت داخل 20 درصد تا کمتر از 30 درصد به استثنای موتور، گیربکس، اکسل، کولر، جعبه فرمان و لاستیک 98870122

حقوق ورودی ( ماخذ ) : 10

مجوز ها : استاندارد