یزد - ایرنا - مدیرکل گمرکات استان یزد با بیان افزایش اختیار گمرکات برای حمایت از تولید داخلی گفت: واحدهای تولیدی معتبر می توانند کالای خود را بدون پرداخت حقوق ورودی و با نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه ترخیص کنند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل گمرکات یزد ، مهرداد پیرحیاتی در نشستی با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه روحیه مسئولان و مدیران دولت تدبیر و امید رفع مشکلات و بازکردن گره از مسیر تولید است، اظهار کرد: تعامل و همکاری این دو نهاد، نقش مهمی در پیشرفت ، رونق تولید و توسعه صادرات دارد.
وی با تاکید بر لزوم همکاری و همراهی با بخش خصوصی و غیردولتی افزود: تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تولید رقابت پذیری و توسعه صادرات در سایه همکاری و همدلی سازمان های همجوار به ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت و گمرک میسر می شود.
وی تصریح کرد: گمرک در دولت تدبیر و امید از گمرکی سنتی به واحد الکترونیک تغییر وضعیت داده است.
پیرحیاتی در باره دستاوردهای گمرک الکترونیک به ویژه سامانه هوشمند امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی یادآور شد: بهبود و تسهیل تجارت فرامرزی، شفاف سازی و سالم سازی فعالیت های گمرکی و تجاری، تسهیل و روان سازی تجارت از جمله دستاوردهای این بخش است.
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: همکاری نزدیک این سازمان با گمرک و تبادل اطلاعات و آمار با یکدیگر نقش مهمی در رونق تولید و توسعه صادرات دارد.
محمدرضا علمدار یزدی با اشاره به اینکه روزانه 2هزار و 930 میلیون ریال معافیت های گمرکی در استان صادر می شود، تصریح کرد: صدور این میزان معافیت گمرکی نوید بخش پویایی و سرمایه گذاری در تولید و اقتصاد استان است.
در این نشست ، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان به همراه کارشناسان از بخش های مختلف گمرکات یزد بازدید کردند.
اداره کل گمرک استان یزد هم اکنون در بین 124 گمرک صادراتی کشور در ردیف 10 گمرک برتر قرار دارد و کالاهای صادراتی یزد از طریق این مجموعه به 45 کشور صادر می شود.