دستورالعمل حذف تمامی اسناد کاغذی در تشریفات گمرکی و مکاتبات اداری ابلاغ و تأکید شد که حتی المقدور از پذیرش درخواست‌های کاغذی خودداری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، براساس بخشنامه گمرک ایران به ناظران، مدیران کل و مدیران گمرکات، از این پس تمامی‌اسناد کاغذی در تشریفات و مکاتبات اداری با توجه به راه اندازی سیستم متمرکز اتوماسیون اداری حذف شد.

گمرک ایران با ابلاغ دستورالعملی به گمرکات سراسر کشور اعلام کرد: دریافت‌ نامه، درخواست مراجعه‌کنندگان (اشخاص حقیقی و حقوقی) از طریق سامانه متمرکز اتوماسیون اداری و همچنین مکاتبات ثبت شده توسط مراجعان از طریق پرتال گمرک ایران به نشانی(www.irica.ir ) در قسمت ثبت نامه و پیگیری مکاتبات انجام می‌شود.

در این دستورالعمل تاکید شده است که حتی المقدور از پذیرش درخواست‌های کاغذی خودداری شود.

بر اساس بخشنامه جدید گمرک، الزامی‌به حضور مراجعین در اماکن گمرکی وجود ندارد، باید گمرکات اجرایی نیز از هدایت مراجعه‌کنندگان به دفاتر ستادی جهت پیگیری مکاتبات خودداری کنند.

در صورت مراجعه اربابان رجوع غیر مستمر (غیر از کارگزاران امور گمرکی و وکلای شرکت‌های ترخیص کاری) همانند مسافران ورودی و خروجی ضمن پذیرش درخواست، مراتب آن توسط گمرک، اداره کل و دفاتر ستادی نسبت به درج درخواست در سامانه اقدام کنند و با ارائه شناسه به درخواست کننده، ادامه تشریفات و پیگیری درخواست از طریق سیستم را انجام دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران