مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران با اشاره به کارکردهای راه اندازی پنجره واحد گمرک، از تعیین منشأ ارز تخصیص برای واردات کالا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ خانم فیروزه خیالی با اشاره به اینکه ارز مورد نیاز کالا های وارداتی و صادراتی نیازمند مدیریت است، اظهار کرد: هم اینک ثبت اطلاعات در پنجره واحد به صورت برخط انجام می گیرد و از سال گذشته طراحی نرم افزار با مشارکت با بانک مرکزی آغاز شده است.
وی اهمیت ثبت اطلاعات منشأ ارز را از دستاورد های این سامانه بیان کرد و افزود : پیش از این امکان مدیریت ارز برای ورود و خروج در خصوص کالا ها وجود نداشت و اسناد ارائه شده قابل رصد نبود. در این شرایط ارز برای واردات کالا تخصیص داده می شد؛ در حالی که کالایی وارد کشور نیست.
خیالی تصریح کرد : در حال حاضر تبادل اطلاعات به تامین منشأ ارز اختصاص دارد و پس از ورود کالا، به بانک مرکزی اعلام می شود و در زمان ترخیص اطلاعات در اختیار بانک های عامل قرار گرفته و تسویه تعهدات ارزی توسط بانک های عامل صورت می گیرد.
مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران اصل ترین هدف این فرایند را ناظر بر مدیریت ارز دانست و گفت: این ابزار در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد تا ابتدا تا انتهای فرایند را مورد نظارت قرار دهد.
خیالی ادامه داد: یکی از موارد مهم در این حوزه مبتنی بر پولشویی است و بانک مرکزی باید اطلاع یابد که ارز تخصیص یافته از کدام منبع تامین شده است. پنجره گمرک مستقیما به پنجره ی بانک مرکزی ارتباط داده می شود و ثبت فرم ها در بانک مرکزی در اختیار کاربر قرار می گیرد.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد خاطرنشان کرد : از ابتدا تبادل اطلاعات قبل از راه اندازی پنجره واحد به صورت اسناد کاغذی صورت می گرفت که دخل و تصرف بسیاری در آن ایجاد می شد اما تبادل الکترونیک اطلاعات در پرتو ارتباطات مستقیم بر قرار شده است که روی سامانه تجارت نیز اتفاق می افتد.