ناظر گمرکات و مدیرکل گمرک بوشهر با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع امورگمرکی، گفت: فرآیندهای ترخیص کالا در گمرکات استان تسهیل شده و شاهد سالم‌سازی محیط کسب‌وکار در این حوزه هستیم.

 بهنام نوروزی صبح پنجشنبه در حاشیه بازدید معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی از گمرک بوشهر، روند اجرای طرح سامانه جامع امورگمرکی و آخرین وضعیت اعمال شده بر روی این سامانه در گمرک بوشهر را تشریح کرد.

وی با اشاره به کارکردهای سامانه جامع امورگمرکی در رویه‌های واردات، صادرات، ترانزیت، اظهار از راه دور، بیمه و ... بیان کرد: سامانه هوشمند بیمه به عنوان یکی از زیرسامانه‌های سامانه جامع امورگمرکی در گمرک بوشهر راه‌اندازی شده است.

مدیرکل گمرک بوشهر اضافه کرد: با راه‌اندازی این سامانه، بیمه‌ها به شبکه الکترونیکی سامانه جامع امور گمرکی پیوسته‌اند تا فعالیت بیمه‌های همکار در گمرک به صورت الکترونیکی کنترل شود.

وی اضافه کرد: با راه‌اندازی این سامانه علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه تجار و بازرگانان از بروز تخلفات احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر به دیگر ویژگی‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: سامانه جامع امور گمرکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های کنترل مبادی ورودی است که طی سالیان اخیر در گمرک اجراء شده که موجب سالم‌سازی محیط کسب‌وکار و ساده‌سازی فرآیندهای ترخیص کالا شده است.

نوروزی افزود: این سامانه با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های فناوری اطلاعات طراحی شده و توانایی ردیابی و پیگیری تمام کالاهایی که از گمرک  خارج می شود را دارد.

وی با بیان اینکه با راه اندازی  این سامانه شاهد ایجاد یک وحدت رویه مشترک در امر تجارت هستیم، اظهارداشت: زمانی که اسناد به‌صورت کاغذی در گمرک  صادر می‌شد امکان جعل اسناد و مهرهای گمرک وجود داشت اما  با الکترونیکی شدن فعالیت‌ها خوشبختانه زمینه جعل اسناد از بین رفته  است.

 معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن بازدید از گمرک بوشهر از روند اجرای طرح سامانه جامع امورگمرکی و آخرین وضعیت اعمال شده بر روی این سامانه در گمرک بوشهر آشنا شد.

منبع : مهر