عضو اتحادیه حق العمل‌کاران گمرکی:

عضو هیأت مدیره اتحادیه حق‌العمل‌کاران گمرکی گفت: تشریفات گمرکی به قدری سخت شده که وقتی به ابتدای گمرک می‌رسید، انگار به انتها رسیده‌اید.

گروه اقتصادی: اصغر مظاهری، در مورد سرعت و زمان ترخیص کالا در رویه‌های گمرکی بیان داشت: بخشی از زمان‌ صرف شده به اخذ مجوزها بازمی‌گردد و مربوط به اقدامات فیزیکی است. مثلاً در بندرعباس ارزیابی 2 روز زمان می‌برد، به خاطر اینکه اول درخواست جابجایی به اداره بندر داده می‌شود و روز بعد کانتینر جابجا می‌شود، تا ارزیابی صورت بگیرد. با این شکل کار هرچقدر هم در بحث اسنادی تسهیل و کاهش زمان داشته باشید، بازهم آن را بی‌اثر می‌کند. زیرا در مورد زمان برای بحث کارشناسی، نوبت و امثال اینها را از قدیم عادت کردیم و مشکل خاصی وجود نداشت.


به گزارش بولتن نیوز، عضو هیئت مدیره اتحادیه حق العمل‌کاران گمرکی تأکید کرد: وقتی امور سیستمی می‌شود، مسئولیت افراد کم می‌شود، قبلاً رئیس سرویس یا معاون فنی وظیفه خود می‌دانست که کالای تولیدی را هرچه سریع‌تر ترخیص کند، یا بخشی را بدهد. اکنون با وجود سامانه چنین احساسی وجود ندارد و البته اختیارات هم ندارد.
مظاهری افزود: زمان انجام تشریفات نقطه بحران نبود، اکنون صاحب کالا کامنت با جزئیات تاریخ و ساعت در سامانه می‌گذارد و پیگیر کالا است که کار خیلی خوبی است، اما آیا نسبت به قبل سرعت انجام تشریفات بالا رفته است؟ مثلاً در گمرک شهریار یادمان می‌آید قبلا بازرگان در صبح کالا اظهار می‌کرد و اگر مجوزی نمی‌خواست تا ظهر ترخیص می‌شد، اکنون بعید است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه زمان انجام تشریفات گمرکی طبق سند راهبردی گمرک در سال 96 به 8 ساعت برسد، آیا این موضوع محقق شده است، گفت: می‌توانید این آمار را در بخش انبارهای عمومی و کشتیرانی کنترل کنید و متوسط خواب کالا را برآورد کنید. طبق بند یک ماده یک قانون امور گمرکی فرایند ترخیص مشخص شده و مباحث مربوط به بنادر هم به این بخش مربوط می‌شود، بنابراین فرایند امور در سازمان‌ها نیز باید در نهایت منجر به خواب کمتر کالا شود.
عضو هیئت مدیره اتحادیه حق العمل‌کاران گمرکی یادآور شد: اگر در مسیر سبز گمرکی، کالایی شرایط ترخیص داشته باشد، کمتر از 8 ساعت طول می‌کشد که ترخیص شود، اما مسئله این است که در گذشته حداقل اسناد اظهار می‌شد، اکنون نمی‌توانید. مثلاً باید یک هفته بمانید تا بتوان کالا را به گمرک اظهار کرد. چون قبض انبار، مانیفست، تعریف کد در سیستم و امثال آن باید انجام شود، تا کالا را اظهار کرد.
این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: تشریفات به قدری سخت شده که وقتی به ابتدای گمرک می‌رسید، انگار به انتها رسیده‌اید. زمانی بخش زیادی از تشریفات، بعد از کوتاژ و قبل از ارزیابی انجام می‌شد، اکنون فاصله بین کوتاژ و ارزیابی به حداقل رسیده است، اما باید در نظر داشت ملاک عمل ترخیص کالا و نه فاصله بین کوتاژ تا ارزیابی است.
به گفته مظاهری، در حال حاضر اسناد مورد نیاز ترخیص کالا کم شده، اما گمرک فقط به دنبال کاهش رتبه در انجام تجارت است، اما باید روح کار درست شود، تا زمان ترخیص کاهش یابد. مثل اینکه شاخص انجام تجارت، واردات قطعه کالا از کره جنوبی ملاک باشد، اما بقیه کالا را رها کنیم. با این کار رتبه و آمار تقویت می‌شود، اما منطبق با واقعیت نیست.