دنياي اقتصاد/ به‌رغم آنکه دولت اواخر سال گذشته با تغيير قوانين، واردات خودرو را محدود کرد اما آمار گمرک گوياي آن است که در فروردين‌ماه امسال واردات به رکورد بي‌سابقه‌اي دست پيدا کرده است. براساس آمار انجمن واردکنندگان خودرو، واردکنندگان با واردات 3 هزار و 866 دستگاهي خودرو طي فروردين‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد بيش از 128 درصدي را تجربه کردند که عمده‌ترين دليل اين موضوع، واردات باقي خودروهاي ثبت‌سفارش شده توسط شرکت‌هاي متفرقه است.

طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت در اوايل دي‌ماه سال گذشته واردات خودرو توسط شرکت‌هاي متفرقه و نمايندگي‌هاي غيرمستقيم ممنوع اعلام شد. از آنجا که واردکنندگان متفرقه بعد از اعمال محدوديت، مهلت مشخص 6 ماهه‌اي براي ترخيص خودروهاي ثبت‌سفارش شده دارند؛ بنابراين تلاش شد تا در مدت زمان تعيين‌شده تمامي خودروهاي ثبت‌سفارش‌شده را به کشور وارد کنند که همين موضوع موجب رشد بسيار زياد واردات خودرو به کشور در فروردين‌ماه شده است.

هرچند آمار بازار خودروهاي وارداتي همانند بازار خودروهاي داخلي به رسم هر ساله در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت با کاهش تقاضا مواجه است، اما کارشناسان معتقدند واردات خودرو به کشور به‌دنبال حذف واردکنندگان متفرقه از پاييز امسال با چالش اساسي مواجه خواهد شد. در اين مورد، فرهاد احتشام‌زاد، رئيس انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به اينکه مبدا واردات 71 درصد خودروها از امارات متحده عربي بوده است، مي‌گويد: از آنجا که امارات کشوري واسطه براي واردات است؛ بنابراين اين موضوع نشان مي‌دهد حجم عمده واردات به‌دليل ترخيص خودروهاي ثبت‌سفارش شده واردکنندگان توسط شرکت هاي متفرقه است. وي معتقد است، بعد از اتمام ثبت‌سفارش‌ شرکت‌هاي متفرقه، قطعا شاهد کاهش جدي واردات خودرو به کشور خواهيم بود موضوعي که طي دو ماه آينده رقم خواهد خورد . به اين ترتيب طي فروردين‌ماه گذشته، تعداد 3 هزار و 866 دستگاه خودرو وارد کشور شده است که 103 ميليون و 867 هزار و 81 دلار ارزش دلاري خودروهاي وارد شده به کشور طي اين مدت بوده است که نشان از رشد 154 درصدي نسبت به فروردين سال گذشته دارد. يکي از نکات قابل توجه در آمار واردات، ورود 265 دستگاه خودروي 301 و 508 متعلق به شرکت پژو است که به‌نظر مي‌رسد اين خودروها به‌منظور بازارسنجي از سوي شرکت ايکاپ وارد کشور شده‌اند.