۱-هزینه های ورود کالا چگونه محسوب میشود؟

هرکدام از کالاهای ورودی بصورت جداگانه داری تعرفه و ارزش می باشد در صورت محاسبه دقیق هزینه با ماتماس بگیرید.

۲-مدت زمان ترخیص کالا چند روز می باشد؟

روند عادی کالا از زمان ورود کالا در گمرک منطقه آزاد تا خروج کالا از گمرک منطقه آزاد قشم حدوداً ۲روز کاری زمان برمی باشد.

۳-هزینه گمرکی چیست؟

هزينه هاي گمركي وجوهي است كه ميزان و شرايط آن باتصويب هيئت وزيران براي تخليه و باربري و بارگيري و خدمات فوق العاده تعيين می گردد.

۴-حقوق گمرکی چیست؟

حقوق گمركي وجهي است كه ميزان آن به موجب جدول تعرفه گمركي ضميمه اين قانون تعيين و دريافت ميشود.

۵-عوارض گمرکی چیست؟

عوارض دريافتي به وسيله گمرك وجوهي است كه وصول آن طبق مقررات بعهده گمرك واگذار ميشود.

۶- كارت بازرگاني چيست و توسط چه مرجعي صادر ميشود؟

كارت بازرگاني سندي است كه به موجب آن مي توان اقدام به صادرات و واردات كالا نمود و توسط شعب اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران به نام متقاضيان اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي صادر می شود.

۷- به چه كالاهايي تجاري مي گويند؟‌

كالاهايي كه به تشخيص گمرك براي فروش وارد يا صادر ميگردد، اعم از اينكه به همان شكل يا پس از انجام عمليات توليدي، تفكيك و بسته بندي به فروش برسد تجاري تلقي خواهد شد.

۸- مسافران خروجي چه مقدار ارز مي توانند همراه خود ببرند؟

به موجب مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، حداكثر ارز مجاز براي خروج مسافر از كشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه ۵۰۰۰ دلار (اسكناس، چك مسافري و يا تركيبي از هر دو) و به ازاي هر همراه حداكثر معادل ۲۵۰۰ دلار است. خروج ارز بيشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه يا گواهي انتقال از شبكه بانكي است. خروج دينار عراقي، روبل روسيه و افغاني افغانستان بصورت مسافري و تجاري ممنوع است. خروج پول رايج در جمهوري اسلامي ايران به ميزان ۵۰۰ هزار ريال به همراه مسافر مجاز است.

۹- آیا اگر فرستنده بارنامه با فروشنده در ثبت سفارش متفاوت باشد میشود کالا رو ترخیص کرد؟

ما یک شرکت تولیدی هستیم که کالایی رو ثبت سفارش و وارد کردیم و کانتینر الان بندر عباس میباشد اما فروشنده شیپر بارنامه رو با نامی به جز نام پروفرما و ثبت سفارش انجام داده آیا میشه این کانتینر رو ترخیص کرد؟ 

پاسخ: بله هنگام انجام امور بانکی از ذینفع اصلی نامه میگیرید که پول را دریافت کرده است و فرم حواله به ذینفع ثانویه را پر می کنید 
بسته به نوع ثبت سفارش اگر نیما باشد باید فرم ذینفع ثانویه را پر کرد ولی در صورت واردات در مقابل صادرات در سربرگ شرکت خودتان تعهد می دهید که مغایرت ناشی از نام فروشنده به عهده شرکت شما می باشد 
گروه بازرگانی ابراهیمی پیشرو در ارائه خدمات گمرکی

۱۰- ما میخواهیم کالای جدیدی وارد کنیم که تو سامانه TSC دیده نمیشه. آیا باید اول ارزش کالا رو تو سامانه ثبت کنیم و بعد بار رو حمل کنیم ؟ تکلیف کالاهایی که در سامانه TSC نیستند چه هست؟

پاسخ: در صورت عدم وجود شناسه عینی کارشناس میبایست با استناد و براساس ماده ۱۴ و ۱۵ ق.ا.گ طبق اولویت های کالای مثل و مشابه از همان کشور بررسی و در صورت لزوم ایجاد شناسه نماید
گروه بازرگانی ابراهیمی حرفه ای در زمینه ترخیص کالا و اخذ شناسه tsc

۱۱- من اظهارنامه واردات قطعی تنظیم کردم که هنگام اسکن اسناد فقط قبض انبار بارگذاری شده است و اینویس و عدلبندی و گواهی مبدا بارگذاری نشده اند، اکنون کلیه حقوق ورودی و 4 ٪  دارایی پرداخت گردیده و مجوزهای لازمه را نیز دریافت کردم، که اکنون توسط کارشناس ایراد گرفته شده، و به کارتابل معاون فنی فرستاده است، اکنون  معاون فنی میگه باید اظهارنامه ابطال بشه، چون امکان بارگذاری اسناد امکان پذیر نمیباشد،
آیا هیچ راه حلی برای بارگذاری مجدد ویا راه حل دیگه ای وجو دارد؟

پاسخ:  ميتوانيد تصاوير رو در يك سايت آپلود تصاوير بارگزاري كنيد و لينك دسترسي رو با كامنت به كارشناس اعلام كنيد ، احتمالا" قبول خواهند كرد.
یا 
 یک درخواست در سربرگ شرکت به گمرک اجرایی بزنید و بعد از دستور از معاون فنی فاکتور و اسناد دیگر را به نامه و کوتاژ مربوطه زنجیر و ثبت دبیرخانه میکنند..در و…

۱۲- برای اولویت ۲۴، آیا می شود  نوع ارز را در ثبت سفارش، ارز بانکی و خرید از سیستم بانکی انتخاب کرد؟ یا می بایست ارز حاصل از صادرات انتخاب بشود؟ و اینکه به این اولویت ارز نیمایی تعلق میگیرد؟

پاسخ :بله میشود. ولی معمولا یورو و درهم تخصیص نمیدهند. به اولویت 24 به بالا بیشتر یوآن میدهند.

۱۳- ما می خواهیم یک سری دستگاه های خط تولید از چین بیاریم ولی شرکت چینی میگوید من مستقیم برای شرکت ایرانی نمی توانم فاکتور و گواهی مبدا صادر کنم. در این صورت حتما باید از یه شرکت واسط در کشور دیگر استفاده کنیم یا راه حل دیگری هم دارد؟

به دلیل تحریم بعضی از شرکت ها خودداری می کنند چون با آمریکا مراودات دارند. در این مورد حق با شرکت چینی است و شما باید نماینده یا شعبه یا به یک شرکت یا دفتر در امارات یا جای دیگر واگذار نمایید. متأسفانه اين مشكل واسه همه توليدى ها پيش اومده،حتى تهيه لوازم جانبى دستگاه هايى كه خدمات پس از فروش هم دارن در حال حاضر امكان پذير نيست.
قبل از اينكه كالا رو از چين به يك كشور واسط بفرستين حتماً در مورد قوانين ارسال بارتون به ايران تحقيق كنيد.فكر ميكنم كشور عمان در اين مورد زياد سختگيرى نكنه واسه ارسال به ايران.می توانید که به شرکت چینی بگید بار را به نام یک شرکت حمل و نقل و یا بازرگانی ایرانی یا چینی در چین  واگذار کنه و اون شرکت براتون بیاره و اون براتون فاکتور صادر کند شركت كار گو چينى هستش شما با يكى از اين شركت قرار داد ببنديد دستگاهها رو بگيره و ارسال كنه ما اين كار رو انجام داديم هزينه اش از عمان و دبى رفتن كمتر هستش ....بهتره که اگه مبلغ دستگاه ها زیاد است حضوری بروید چین و با چندتا شرکت  و شرکت فروشنده مذاکره کنید ما اکثر پول دستگاه را به حساب شرکت فروشنده واریز میکردیم و هزینه شرکت واسطه را هم جدا به حسابش میریختیم

۱۴- ما شرکت بازرگانی هستیم. تحت چه شرایطی معاف از مالیات 4% میشویم؟ منظور از بخشودگی خوش حسابی چیه؟

اگر ۳ سال پشت سرهم اظهارنامه مالیاتی داده باشید ومالیات هم داده باشید (یعنی معاف ازمالیات نشده باشید) در اینصورت بطور اتوماتیک درزمره مودیان خوش حساب قرارمیگیری و درگمرک از ۴٪ معاف میشید، تولیدیها هم از۴٪ معاف هستند