۱-هزینه های ورود کالا چگونه محسوب میشود؟

هرکدام از کالاهای ورودی بصورت جداگانه داری تعرفه و ارزش می باشد در صورت محاسبه دقیق هزینه با ماتماس بگیرید.

۲-مدت زمان ترخیص کالا چند روز می باشد؟

روند عادی کالا از زمان ورود کالا در گمرک منطقه آزاد تا خروج کالا از گمرک منطقه آزاد قشم حدوداً ۲روز کاری زمان برمی باشد.

۳-هزینه گمرکی چیست؟

هزينه هاي گمركي وجوهي است كه ميزان و شرايط آن باتصويب هيئت وزيران براي تخليه و باربري و بارگيري و خدمات فوق العاده تعيين می گردد.

۴-حقوق گمرکی چیست؟

حقوق گمركي وجهي است كه ميزان آن به موجب جدول تعرفه گمركي ضميمه اين قانون تعيين و دريافت ميشود.

۵-عوارض گمرکی چیست؟

عوارض دريافتي به وسيله گمرك وجوهي است كه وصول آن طبق مقررات بعهده گمرك واگذار ميشود.

۶- كارت بازرگاني چيست و توسط چه مرجعي صادر ميشود؟

كارت بازرگاني سندي است كه به موجب آن مي توان اقدام به صادرات و واردات كالا نمود و توسط شعب اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران به نام متقاضيان اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي صادر می شود.

۷- به چه كالاهايي تجاري مي گويند؟‌

كالاهايي كه به تشخيص گمرك براي فروش وارد يا صادر ميگردد، اعم از اينكه به همان شكل يا پس از انجام عمليات توليدي، تفكيك و بسته بندي به فروش برسد تجاري تلقي خواهد شد.

۸- مسافران خروجي چه مقدار ارز مي توانند همراه خود ببرند؟

به موجب مقررات بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، حداكثر ارز مجاز براي خروج مسافر از كشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه ۵۰۰۰ دلار (اسكناس، چك مسافري و يا تركيبي از هر دو) و به ازاي هر همراه حداكثر معادل ۲۵۰۰ دلار است. خروج ارز بيشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه يا گواهي انتقال از شبكه بانكي است. خروج دينار عراقي، روبل روسيه و افغاني افغانستان بصورت مسافري و تجاري ممنوع است. خروج پول رايج در جمهوري اسلامي ايران به ميزان ۵۰۰ هزار ريال به همراه مسافر مجاز است.

۹- آیا اگر فرستنده بارنامه با فروشنده در ثبت سفارش متفاوت باشد میشود کالا رو ترخیص کرد؟

ما یک شرکت تولیدی هستیم که کالایی رو ثبت سفارش و وارد کردیم و کانتینر الان بندر عباس میباشد اما فروشنده شیپر بارنامه رو با نامی به جز نام پروفرما و ثبت سفارش انجام داده آیا میشه این کانتینر رو ترخیص کرد؟ 

پاسخ: بله هنگام انجام امور بانکی از ذینفع اصلی نامه میگیرید که پول را دریافت کرده است و فرم حواله به ذینفع ثانویه را پر می کنید 
بسته به نوع ثبت سفارش اگر نیما باشد باید فرم ذینفع ثانویه را پر کرد ولی در صورت واردات در مقابل صادرات در سربرگ شرکت خودتان تعهد می دهید که مغایرت ناشی از نام فروشنده به عهده شرکت شما می باشد 
گروه بازرگانی ابراهیمی پیشرو در ارائه خدمات گمرکی

۱۰- ما میخواهیم کالای جدیدی وارد کنیم که تو سامانه TSC دیده نمیشه. آیا باید اول ارزش کالا رو تو سامانه ثبت کنیم و بعد بار رو حمل کنیم ؟ تکلیف کالاهایی که در سامانه TSC نیستند چه هست؟

پاسخ: در صورت عدم وجود شناسه عینی کارشناس میبایست با استناد و براساس ماده ۱۴ و ۱۵ ق.ا.گ طبق اولویت های کالای مثل و مشابه از همان کشور بررسی و در صورت لزوم ایجاد شناسه نماید
گروه بازرگانی ابراهیمی حرفه ای در زمینه ترخیص کالا و اخذ شناسه tsc

۱۱- من اظهارنامه واردات قطعی تنظیم کردم که هنگام اسکن اسناد فقط قبض انبار بارگذاری شده است و اینویس و عدلبندی و گواهی مبدا بارگذاری نشده اند، اکنون کلیه حقوق ورودی و 4 ٪  دارایی پرداخت گردیده و مجوزهای لازمه را نیز دریافت کردم، که اکنون توسط کارشناس ایراد گرفته شده، و به کارتابل معاون فنی فرستاده است، اکنون  معاون فنی میگه باید اظهارنامه ابطال بشه، چون امکان بارگذاری اسناد امکان پذیر نمیباشد،
آیا هیچ راه حلی برای بارگذاری مجدد ویا راه حل دیگه ای وجو دارد؟

پاسخ:  ميتوانيد تصاوير رو در يك سايت آپلود تصاوير بارگزاري كنيد و لينك دسترسي رو با كامنت به كارشناس اعلام كنيد ، احتمالا" قبول خواهند كرد.
یا 
 یک درخواست در سربرگ شرکت به گمرک اجرایی بزنید و بعد از دستور از معاون فنی فاکتور و اسناد دیگر را به نامه و کوتاژ مربوطه زنجیر و ثبت دبیرخانه میکنند..در و…

۱۲- برای اولویت ۲۴، آیا می شود  نوع ارز را در ثبت سفارش، ارز بانکی و خرید از سیستم بانکی انتخاب کرد؟ یا می بایست ارز حاصل از صادرات انتخاب بشود؟ و اینکه به این اولویت ارز نیمایی تعلق میگیرد؟

پاسخ :بله میشود. ولی معمولا یورو و درهم تخصیص نمیدهند. به اولویت 24 به بالا بیشتر یوآن میدهند.

۱۳- ما می خواهیم یک سری دستگاه های خط تولید از چین بیاریم ولی شرکت چینی میگوید من مستقیم برای شرکت ایرانی نمی توانم فاکتور و گواهی مبدا صادر کنم. در این صورت حتما باید از یه شرکت واسط در کشور دیگر استفاده کنیم یا راه حل دیگری هم دارد؟

به دلیل تحریم بعضی از شرکت ها خودداری می کنند چون با آمریکا مراودات دارند. در این مورد حق با شرکت چینی است و شما باید نماینده یا شعبه یا به یک شرکت یا دفتر در امارات یا جای دیگر واگذار نمایید. متأسفانه اين مشكل واسه همه توليدى ها پيش اومده،حتى تهيه لوازم جانبى دستگاه هايى كه خدمات پس از فروش هم دارن در حال حاضر امكان پذير نيست.
قبل از اينكه كالا رو از چين به يك كشور واسط بفرستين حتماً در مورد قوانين ارسال بارتون به ايران تحقيق كنيد.فكر ميكنم كشور عمان در اين مورد زياد سختگيرى نكنه واسه ارسال به ايران.می توانید که به شرکت چینی بگید بار را به نام یک شرکت حمل و نقل و یا بازرگانی ایرانی یا چینی در چین  واگذار کنه و اون شرکت براتون بیاره و اون براتون فاکتور صادر کند شركت كار گو چينى هستش شما با يكى از اين شركت قرار داد ببنديد دستگاهها رو بگيره و ارسال كنه ما اين كار رو انجام داديم هزينه اش از عمان و دبى رفتن كمتر هستش ....بهتره که اگه مبلغ دستگاه ها زیاد است حضوری بروید چین و با چندتا شرکت  و شرکت فروشنده مذاکره کنید ما اکثر پول دستگاه را به حساب شرکت فروشنده واریز میکردیم و هزینه شرکت واسطه را هم جدا به حسابش میریختیم

۱۴- ما شرکت بازرگانی هستیم. تحت چه شرایطی معاف از مالیات 4% میشویم؟ منظور از بخشودگی خوش حسابی چیه؟

اگر ۳ سال پشت سرهم اظهارنامه مالیاتی داده باشید ومالیات هم داده باشید (یعنی معاف ازمالیات نشده باشید) در اینصورت بطور اتوماتیک درزمره مودیان خوش حساب قرارمیگیری و درگمرک از ۴٪ معاف میشید، تولیدیها هم از۴٪ معاف هستند

۱۵- سلام حقوق ورودي لاستيک کاميون 26 درصد است يا تغيير کرده به 5 درصد؟ 

حقوق ورودی لاستیک ۵ درصد است

۱۶- ثبت سفارشی از نوع بانکی و خرید ارز از سیستم بانکی داریم . آیا می شود حواله آن را با نرخ آزاد زد ؟ 

با توجه به نوع ارز حواله بله میتوان اینکار را انجام داد

۱۷- مدارک مورد نیاز برای کدینگ شرکت چی هست؟

وکالت نامه از شرکت
استعلام از اعتبار عضویت بازرگانی و شرکت
استعلام از ثبت شرکت 
نامه ماده ۱۳۲
آگهی تاسیس شرکت

بعد اینها رو در احراز epl بارگذاری می کنید و به واحد کدینگ گمرکتون مراجعه می کنید

۱۸- یک شرکت سازنده خارجی که ماشین آلات قرار است  بسازد برای ما ؛ میگوید همه پول خط رو به صورت ارزی و خارج از ایران تحویل میگیرم ولی در حدود 30 درصد ماشین آلات رو میدم سازنده های ایرانی طرف قرار دادم بسازن، و همونجا تحویل میدن. مشکل اینجاست که ارز باید خارج بشه ولی کالای از مسیری گمرک وارد نمیشه... کالا همینجا توسط سازنده ی داخلی تحویل میشود... دوستان کسی تجربه داره رفع تعهد ارزی این مسئله رو باید چکار کرد؟

ثبت سفارش شما به میزان و مبلغ بار وارداتیتان خواهد بود و همان میزان را نیز رفع تعهد میکنید . ۳۰ درصدی که قرار است داخل کشور ساخته شود هم ارزش را به نرخ آزاد حواله میکنید

۱۹- من ثبت سفارش انجام دادم جهت کشور هند واردات در مقابل صادرات
الان پول را میخواهم از دبی یا ایران حواله بزنم به هند شرکت ارسال کننده هندی میگوید نمیتوانم از ایران و یا حتی دوبی بابت ایران پول دریافت کنم (به جهت تحریم). الان بار اماده ارسال است و من نمیتونم پول رو حواله بزنم. راهکاری به نظرتون میرسد من را راهنمایی کنید؟

به چندتا صرافی دیگه بسپرید شاید ازجای دیگه بزنند، منم‌همین مشکلو داشتم البته، برای کشور دیگه،‌ فکرکنم ازمالزی رد کرد،‌ یه حساب شخصی دلاری ازشون بگیرید و از دبی براش حواله بزنید. یا یک شرکت اماراتی پیدا کنید بارنامه را به اسم امارات بزنید بعد که بار حمل شد سوئیچ کنید به سمت ایران

۲۰- ثبت سفارش میخواهیم انجام بدهیم که الویت کالا ۲۷ است، که سابقه ی ردیف تعرفه رو نداریم، آیا با توجه به گروه کالای الویت ۲۷ محل تامین ارز را از محل حساب ارزی وارد  کننده بزنیم ثبت انجام خواهد شد؟راهنمایی بفرمایید

بله ارز اشخاص می شود که مبلغ خرید از نیمایی بالاتر است و از صرافی باید خرید شود

۲۱- سلام  آیا با جواز تاسیس میتوان دستگاههای خط تولید رو وارد کرد؟؟ اگر بله ، ممنون دوست عزیز آیا باید توافق اتاق بازرگانی در این خصوص را اخذ کنم یا صنعت ومعدن را ؟؟  چون باید ثبت سفارش (موردی) بگیرم  درست است ؟

هنگام اخذ کارت بازرگانی وارد سایت cscs شوید و گزینه 00 را جزو رشته فعالیت های کارت انتخاب کنید، مجوز موردی را از سازمان صنعت و معدن بسته به پیشرفت فیزیکی کار کسب میکنید

۲۲- يک پرونده ي نيما داشتيم كه در نوبت تخصيص ارز بود امروز از بانك عامل تماس گرفتند و گفتند كه تخصيص ارز براي اين شركت مقدور نمي باشد...اطلاع در مورد اين خطا دارید ؟؟؟چه دليلي ميتواند داشته باشد؟ 

احتمال دارد پرونده تخصیص ارزی یا تسهیلات ریالی یا تعهداتی بانکی دارید که رفع تعهد یا تسویه نشده است.
چه شرکت ، چه اعضای هیئت مدیره شرکت
یا 
احتمال زیاد صادرات داشتین و ارز حاصل از صادرات را وارد کشور نکردید
یا 
 پرونده ي كسر تخليه كه بانك رفع تعهد نكرده باشد دارید

۲۳- یک کانتینر شامل دو سری کالا و با دو ثبت سفارش جداگانه رسیده بندر رجایی، شرکت حمل میگوید  هر دو ثبت سفارشها  باید باشه تا حمل کنم. یکی از ثبت سفارش ها نیامده و تایید نشده هنوز. راهکاری هست برای اینکه ترانزیت به شهریار انجام بشود؟ 

برای ترانزیت  نیاز به ثبت سفارش است

۲۴- ماده 190 آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی را اگه کسی داره لطفا ارسال کنید

انجام تشریفات گمرکی به وکالت از طرف صاحبان کالا مستلزم داشتن پروانه کارگزاری گمرکی است، ولی سازمانهای دولتی و سفارتخانه ها می توانند کارمندان تمام وقت خود را برای انجام امور گمرکی کالاهای متعلق به خود با تصریح حدود اختیارات به گمرک معرفی نمایند بدون اینکه نیاز به ارائه پروانه کار گزاری گمرکی داشته باشند. صاحبان کالا (اشخاص حقوقی) می توانند کارمندان تمام وقت خود را که دارای وکالت نامه رسمی می باشند جهت ترخیص کالای خود به گمرک معرفی نمایند.
تبصره۱ـ اشخاصی که به نمایندگی یا وکالت از طرف مؤدیان در مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی شرکت می نمایند، الزامی به داشتن پروانه کار گزاری گمرکی ندارند.
تبصره۲ـ کارمندان موضوع این ماده با داشتن شرایط بندهای (الف)، (ب) و (ت) ماده (۱۹۱) و دارا بودن حداقل مدرک دیپلم بعد از طی دوره آموزشی مورد تأیید گمرک ایران کارت مخصوصی از گمرک ایران دریافت خواهند نمود.

۲۵- بنده کالای لاستیک سواری ساخت کشور چین  اظهار کردم که توی سیستم TSC عین برند موجود نمیباشد، ولی دقیقا  مشابه همان کالا یعنی هم از لحاظ وزنی و سایز و کشور سازنده شناسه موجود میباشد، ولی کارشناس مربوطه طی 10 روز است طی کامنتهای متعدد ، گیر به شناسه عینی داده است  ، که میگوید باید در سیستم TSC  همین مارک رویت بشه ، وبه دفتر ارزش نیز ارجاع داده شده است، که توسط دفتر ارزش نیز کامنت گذاشته تا هنگام رویت در TSC منتظر بمانید، ولی اکنون سه روز است که هنوز در TSC رویت نمی شود، این را باید از کجا پیگیری کرد که چرا دفتر ارزش در سیستم TSC  کالا را با این برند ثبت نمیکند

اگر امکان مراجعه حضوری براتون مقدور هست حضوری مراجعه کنید دفتر تعیین تعرفه گمرک ایران...اگر امکانش نیست به معاون فنی گمرک اظهاری مراجعه کنید ...ایشان با ارسال کوتاژ به دفتر مربوطه معمولا براتون پیگیری میکنه(البته با توجه به معارفه سرپرست جدید دفتر تعیین تعرفه مدت زمان ۳ روز جهت ایجاد شناسه طبیعی هستش)

۲۶- از دوستان سوالی داشتم راجع به ثبت سفارش برای کاغذ برای کارت بازرگانی خودم که تازه گرفتم. ایا امکانش هست؟

تاییده وزارت ارشاد و کارگروه کاغذ

۲۷-ظاهرا بعضی از صادر کنندگان کوتاژ  خود را بدون فروش ارزشان در اختیار واردکنندگان میگذارند ، آیا برای ترخیص مشکلی پیش نمیاید ؟ و چگونه میشود به این صادر کننده ها دسترسی پیدا کرد ؟

یا صادرکنندگان رو از قبل باید بشناسید و یا اینکه در سامانه جامع تجارت عضو باشید و آگهی واگذاری کوتاژهای صادراتی رو که صادرکنندگان میذارند رو مشاهده کنید

۲۸- میخواستم بدونم مهلت بانک برای ارائه اسناد و ترخیص کالا بعد از ۶ ماه از تاریخ حواله قابل تمدید هست و اگر هست تا چه مقدار، و سوال بعدی اینکه آیا نیاز به تمدید ثبت سفارش هم هست یا خیر؟ اگر کسی اطلاع و یا تجربه ای داره ممنون میشم

در خصوص بخش اول سوال در خصوص ارائه اسناد حمل در صورت تولیدی بودن و همکاری بانک عامل بله قابل تمدید خواهد بود ولی در غیر اینصورت معمولا بانک ها همکاری نمیکنند و بیشتر به دنبال اخذ مابه التفاوت هستند ولی در مورد تمدید مهلت ترخیص که سوال کردید(ارائه پروانه گمرکی) در صورت ارائه قبض انبار و تائیدیه از گمرک به مدت ۳ ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود....بخش دوم سوال فکر میکنم اگر حواله انجام شده باشه نیاز به تمدید نیست

۲۹- ثبت سفارش منقضی شده ، راهی هست بدون تمدید ثبت سفارش؛  کد پیگیری بانکی گرفت؟ یا بار را ترخیص کرد و بعدا کد بانک را ارایه داد، میخواهم دموراژ زیاد نشه

متاسفانه منقضی شده باشد، بانک نمیتواند اطلاعات ثبت رو دریافت کند.  البته تمدید هم زمان بر نیست. شما تمدید کنید بعدش حتما حضوری برید بگویید بارتان رسیده معمولا همون روز تایید میکنن

۳۰- ما مواد شیمیایی وارد کردیم تیک محیط زیست روشن شده ایا میدانید  برای محیط زیست کجا باید مراجعه کنیم یا خود کارشناس میتواند  تیک رو بردارد

کالای شیمیایی رو معمولا برای تعیین ماهییت میفرستند ازمایشگاه .اگر تیک محیط زیست فعال شده از کارشناس یا رییس سرویس بخواهین تا تیک رو بردارد او هم  احتمالا میگوید  صبر کنید  نظر ازمایشگاه بیاید که اگه در نظر ازمایشگاه در مورد محیط زیست چیزی اشاره نکرده باشد کارشناس برای آزمایشگاه کامنت میگذارد  که نظرشو بزاره که ایا کالا مخرب محیط زیست هست یا نه که اگه ازمایشگاه بگوید  مخرب نیست رییس سرویس یا کارشناس میتونه تیک رو برداره

۳۱- دوستان کسی تعرفه واردات ورق یا رول خودچسب (پشت چسب) pvc (vinyl) و pp(polypropilen) رومیداند؟

به تعرفه 39202010  و  39202020 مراجعه نمایید

۳۲- ما شرکت تولیدی داریم که مواد اولیه وارد میکنیم. با توجه به بخشنامه گمرک ما از ۴٪ علی الحساب معاف هستیم ولی هنوز برامون در سامانه غیر فعال نشده و دارایی و گمرک هم ما رو بین خودشون پاس میدن.. ممنون میشم راهنمایی کنین از کجا پیگیری کنم مشکل ۴٪ حل بشود

از وزارت صنعت و معدن و بهین یاب موضوع را پیگیر شوید

۳۳- قسمت مکاتبات سایت گمرک ایران رو میزنم یوزر پس میخواد قبلا اینجوری نبود

سلام جدیدا به جای کد ملی باید یوزر پس صادر بشه ولی هنوز اجرایی نشده و بایدحضوری به دبیرخانه گمرک مربوطه مراجعه کنید

۳۴- ممکن در خصوص رویه خروج موقت جهت کالایی که قبلا وارد شده اما برای تعمیر میخواد خارج شه راهنمایی کنید

از رویه خروج موقت اظهار میکنین. کارشناس گمرک مربوطه ارزۺ گذاری میکند.  از نصف بهای کالا تا سه برابر کالا بسته به گمرک وثیقه میزارید. کالا رو خروج میکنید. سپس بعد از تعمیرات یا .... و اعلام وصول به گمرک اظهاری. نسبت به استرداد وثیقه اقدام میکنید

۳۵- مجوز mofa چیست؟ باری داریم جهت حملش از دبی ،میگن وزارت امور خارجه دبی باید این مجوز صادر کند . ممنون میشم اطلاعات بدید

Ministry of Foreign Affairs =mofa
مجوز از وزارت خارجه آن کشور بایستی صادر بشود. احتمالا کالای شما مشکوک به کالاهای تحریمی است
اظهار نامه را تغییر دهید، کشور سازنده را آمریکا نزنید. از داخل دبی روال گمرکی را انجام دهین و نه مناطق آزاد مثل جبلعلی

۳۶- سلام  واردات به مناطق آزاد شامل تعرفه گمرکی میشود؟

خیر

۳۷- در پروانه گمرکی ،وضعیت اظهار زده پروانه نشده ،منظور چیست؟ بانک عامل می گوید 

به ای پی التونepl مراجعه کنید کوتاژتون را که باز کنید در قسمت وضعیت اظهار درحال حاضر شما در مرحله ی صدور مجوز بارگیری قرار دارید و باید روی گزینه ی صدور مجوز بارگیری کلیک کنید تا اظهارنامه به مرحله ی بالاتر یعنی درب خروج انتقال پیدا کنه و مشکلتون حل میشود 
.اگر بعداز کلیک روی صدور مجوز خطای زیرسازمان داد باید به درب خروج گمرک مراجعه کنید تا کامنت پروانه مستهلک شد براتون بزارند
ولی اگر خطایی نداد و به مرحله درب خروج رفت بانک میتونه بدون مشکل پروانتون را رویت کند

۳۸- برای صادرات سیر به ترکیه ممنوعیتی وجود دارد؟ و اگر ندارد شرایط خاصی‌برای صادراتش وجود دارد ؟ مانند مجوز یا...؟

مجوز قرنطینه نباتی میخواد
ارزش هر تن ۱۰۷۰ دلار/ تعرفه:07032000
برای کشور ترکیه ممنوعیت ندارد

۳۹- کالای من متروکه شده ولی هنوز املاک تملیکی آن را دراختیار نگرفته اطلاع دارید که میشود کالا رو ترخیص کرد یا نه چون گفتن که کالا متروکه شده ایا راهی هست ؟

هیچ مشکلی ندارد، برید ترمینال کانتینر از متروکه درش بیارید فکر کنم ۳ ماه تمدید میشود ، بعد ترخیصش کنید

۴۰- کالایی به صورت فول CKD وارد شده و برای اینکه مشمول قاعده 2 الف نشه با تعرفه کامل دارم اظهار میکنم..سوال اول اینکه میتوانم با پکینگ به صورت کلی و با شرح کاملِ کالا اظهار کنم یا اینکه باید پکینگ تفکیک تنظیم کنم؟سوال دوم اگر ماخذ تعرفه یکی از اقلام از تعرفه کامل بیشتر باشه باید مابه لتفاوت جداگانه تو باکس سایر محاسبه کنم؟

به استناد همون قاعده دو الف کالای ckd دمنه شمول تعرفه کالای کامله لذا نیاز نداره تفکیک کنین یا ارزش یا تعرف را بالاتر محاسبه کنین

۴۱- اگر یک محصول خوراکی به شکل کپسول از چین بیاد، و توی بلژیک بذارنش داخل قوطی و روش لیبل بزنن با برند بلژیکی. در اون صورت مبدا محصول روی گواهی مبدا کجاست؟

کشور مبدا در قانون امور گمرکی
به ماده 17 ق رجوع شود)
-ضوابط قواعد مبدا
ضوابط و دستور العملهای مهمی از قوانین تجاری در جهان که در آن ویژگیهایی را که کالا در کجا تولید شده را تعریف و ارائه میکند.
(شامل سه قاعده کلی است)
-قاعده اول
مبدا کالا کشور یا محلی است که کالا کلا’در آنجا بدست آمده باشد.
-قاعده دوم
چنانچه دو یا جند کشور در تولید کالا دخالت داشته  باشند ، مبدا آن کالا براساس ضابطه تغییر اساسی تعیین خواهد شد.
- قاعده سوم
در مواردی که معیارهای  درصد ارزشی و یا فرایند ساخت و پردازش کالا اعمال میشود باید روش محاسبه و عملیاتی که سبب تعیین مبدا برای کالای ذیربط میگردد به دقت مشخص شود.

۴۲- اطلاع دارید واردات چراغ های led ممنوعه یا خیر؟

واردات لامپ ال ای دی ممنوعه. چون تولید داخل داره اجازه ثبت سفارش داده نمیشه. توی لیست موارد ممنوعه نیست ولی صنعت معدن ثبت سفارش نمیکنه

۴۳- دوتا قبض انبار برای یک بارنامه رو میشود باهم در یک اظهارنامه اظهار کرد یا باید بارنامه تفکیک کنم؟

بله چند تا قبض انبار رو میشود یه جا برای یک بارنامه زد و قبض انبارها یک قبض انبار  الکترونیکی داشته باشن.
اگه قبض انبار تجمیع باشه مشکلی نیست

۴۴- کالایی رو ثبت سفارش کردم توی تعرفه سایر که ۵ درصد هست ولی حالا فهمیدم که باید توی تعرفه اصلی اظهار کنم که ۲۶ درصده. سوالم اینجاست که امکان اظهار با تعرفه ۲۶ درصدی بدون ویرایش ثبت سفارش وجود داره؟

داخل سامانه جامع حتما بايد ويرايش كنيد چون با EPL لينكه

۴۷-  سفارشی روی پرفرمای فروشنده ثبت سفارش کرده ایم حالا که فروشنده فاکتور اصلی و نهائی را فرستاده تعداد کالا کمتر شده مثلا توی پرفرم 2100 کارتن بوده حالا توی فاکتور 2031 کارتن خورده و بارگیری شده وزن هم نسبت به پیش فاکتور حدود 4.8 درصد افزایش پیدا کرده.... سئوال اینکه که کجای سامانه باید فاکتور نهائی را ثبت کنیم تا بانک اسناد را قبول کنه....چون هم وزن تا حدودی تغییر پیدا کرده هم جمع فاکتور چون تعداد کارتن کمتری فاکتور شده....

باید ببینید ثبت سفارش به چه واحدی بوده، مثلا اگه تعداد کیسه  بعنوان واحد بوده الان همون تعداد را میخوان و‌وزن ملاک نیست و الان چون تعداد کمتر شده کسر تخلیه میخورید، اگر وزن را بعنوان واحد کالا قرار دادین چون بیشتر شده فکرنکنم مشکلی باشه واز بانک‌ بپرسید... مهم واحد کالاست

۴۸- ایا کسی ثبت سفارش و اظهار بار با تخفیف انجام داده؟ داخل سیستم گمرک میشه تخفیف رو نشون داد؟

مبلغ تخفیف رو تو باکس ۴۹ وارد کنید خود سیستم اعمال میکند

۴۹- کالاهایی که نیازمند مجوز وزارت دفاع هستند کجا باید مراجعه کنیم؟ آدرس میخوام  تهران... آیا PVA مجوز وزارت دفاع میخواد؟؟

دفتر ناریه تقاطع خیابان کلانتری قبل از وزارت صنایع از وزارت بپرسید نشونتون میده

۵۰- بازگشت ارز صادراتی چند ماه برای برگشتش فرصت هست ، آیا  موقه تمدید یک ساله کارت بازرگانی پیگیری میکنن یا زودتر؟

۴ ماه فرصت جهت بازگشت ارز صادراتی و همچنین تمدید کارت نیازی به تعهد ارز صادراتی ندارد

۵۱- در کدام یکی از موارد ذیل نیاز به بلوکه کردن سپرده نزد بانک عامل نیاز نیست؟

۱-نوع عملیات ارزی بانکی (تامین ارز از محل صادرات)

۲-نوع عملیات ارزی بانکی (تامین ارز از حساب ارزی وارد کننده)

۳-نوع عملیات ارزی بدون انتقال ارز

در سه مورد سپرده رو باید انجام بدین
مورد اول اگر قرارداد با واحد تولیدی داشته باشید ۱۵ % 
و در بقیه موارد ۳۵%

۵۲- کسی که از کارت شخصی فقط صادرات انجام میده،  مالیات براش میاد یا نه؟ 

درصورت برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی صادر کننده میتواند از مشوقات صادراتی از جمله صفر مالیاتی استفاده کند

۵۳- میخاستم بدونم روی بارنامه به غیر از اطلاعات شناسیایی خریدار و فروشنده، در مورد کالا چه مواردی باید ذکر بشه؟؟ وزن ناخالص یا خالص؟؟تعداد کارتن ها یا تعداد ریز اقلام؟؟ منظورم غیر از نوع کالا و کد تعرفه است.

نوع کالا،. کد تعرفه. وزن ناخالص کل، تعداد بسته... خیر نیازی به وزن خالص داخل  بارنامه نیست و بهتر این است  که درج نشود

۵۴- سلام دوستان کسی تعرفه رول کاغذ دستگاه پوز را میداند !؟

ردیف تعرفه
48119040
48119030

۵۵- سلام  تعرفه الکترود ۲/۵ چیست ؟

رديف تعرفه
83111000

۵۶- سلام ببخشید یه سوال داشتم موقع تسویه بانک ما میگوید  در سایت گمرک؛  خروج بارمون خیلی کمتر از واقعیت دیده میشه گمرک هم میگوید کل بار خارج شده تو  سیستم .  از کجا میتونیم حلش کنیم ؟

در وهله اول پروانه الكترونيكي خروج بارتون رو با اطلاعات سامانه در بانك چك كنيد ببينيد مغايرت داره يا نه؟ كه مشخص بشه از كجا بايد حلش كنيد.

۵۷- سلام لطفا خط تولید کامپاند چه تعرفه میره؟

84778000

۵۸- سلام خدمت دوستان.نحوه محاسبه عوارض پسماند به چ روشی هست. کالا لاستیک کامیون می باشد

ارزش سیف ضربدر پنج تقسیم بر ده هزار کنید

۵۹- سلام.دوستان یه سوال من یه کالایی اظهارکردم که معاف از۹درصدارزش افزوده هستش.ولی یادم رفته توقسمت تخفیف هاواردکنم.شناسه پرداخت هم ایجادشده کاری میشه کرد؟

بله  درخواست بنویسین معاون فنی گمرک تا بدن کارشناس و رئیس سرویس مربوطه بررسی کنه تا شناسه ایجاد شده رو برات حذفش کنن

۶۰- اظهار دو بارنامه با شماره هاي مختلف براي يك ثبت سفارش مشكلي ايجاد ميكند؟ 

خیر . مشکلی ایجاد نمیکند. میتوانید با مراجعه به شرکت حمل تقاضای تفکیک بارنامه بدید بارنامه ها رو تجمیع و اظهار نمایید.

۶۱- سلام تعرفه والو تایر رو میدونید؟ به همراه مجوزها

ردیف تعرفه
84818090

۶۲- سلام دوستان و همکاران گرامی یه سوال دارم لطفا راهنمایی بفرمایید چند تا ثبت سفارش تایید شده دارم و فقط میخام بانک رو عوض کنم، اگر این کار رو انجام بدم چه اتفاقی برای ثبت سفارشها میفته آیا نیاز به تایید مجدد می باشد؟

خیر بانک جزو فیلدهای مهم نمی باشد

۶۳- سلام . از طریق یکی از صرافی های سامانه نیما حواله ارزی رو انجام دادیم ولی متاسفانه صرافی به تعهداتش تا این لحظه عمل نکرده. از چه طریقی میتونیم از لحاظ قانونی پیگیری کنیم؟

بانک مرکزی، اداره نظاره بر موسسات مالی غیر بانکی

۶۴- فرق ثبت سفارش از محل صادرات با برات چیست ؟

تفاوتش  عمدش توی قسمت خرید ارز بانک هست که برای در مقابل صادرات باید کوتاژ بیارین. برای برات واریزی به حساب فروشنده که بعضی بانکا نمیخان

۶۵- میخواستم بدونم کالاهایی ک گمرک مزایده میزاره از زمان مزایده چجوری میشه اطلاع پیدا کرد ؟

به سايت سازمان فروش اموال تمليكي مراجعه كنيد

۶۶- برای ترخیص لپ تاپ ( نوت بوک) استاندارد چه مدارکی میخواد ؟

استاندارد اجباری 
دقت داشته باشین که اداپتور لپتاپ باید  مطابق با سیستم برق ایران باشه و برچسب انرژی داشته باشه  و دستورالعمل و اگر سیم کارت خور هست باید مجوز سازمان ارتباطات هم بگیرین

۶۷- سلام دوستان  لطفا  راهنمایی کنید  یه باری داریم اومده بندر عباس  میخوایم بفرستیم  عسلویه و تو خود منطقه استفاده میشه، چطور میتونیم از معافیت منطقه استفاده کنیم  تا عوارض گمرکی ندیم؟

سلام با اظهار ترانزيت خارجي به منطقه ويژه ارسال كنيد وموقع اظهار كپي پروانه فعاليت صاحب كالا(پروانه توليد)ضميمه شود

۶۸- بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با انقضای تاریخ پروفرم چیه؟ ثبت سفارش من اعتبار داره اما پروفرما تاریخش گذشته.

سلام ، بعد از ثبت سفارش به هیچ عنوان نیاز به تمدید پروفرم نیست،مگر اینکه در پروفرما شرط اعتبار ثبت کرده باشید

۶۹- سلام، دوستان لطفاً یه راهنمایی بفرمایید، وزن ناخالص در ثبت سفارش 5200kg بوده ، الان محموله بارگیری شده و وزنش برابر 5050kg یعنی حدود 2.9درصد کمتره، آیا احتیاج به اصلاح ثبت سفارش داره یا چون مقدارش 3درصد هست مشکلی پیش نمیاد ؟

برای اکثر کالا ها تا 1% و برای مواد اولیه تا 2% کسر تخلیه بخشش میخوره. بهتره با بانکتون مشورت کنید

۷۰- یه کانتینر کالا حمل شده به بندر رجایی ولی متاسفانه هنوز ثبت سفارشش به دلایل سقف و سابقه روی اون تعرفه تایید نشده و قبض انباد و ترانزیت نشده. تا چه زمانی میتونم اونجا نگه دارم کالا رو و چه اقداماتی نیازه انجام بدم؟

طبق قانون تا سه ماه فرصت دارین از تاریخ تخلیه . اما تا مدت بیشتری شمامیتونین اظهار کنین بعد برید دایره متروکه از کتروکه درش بیارید