واردات خودرو برای همگان آزاد خواهد شد و حقوق ورودی خودروهای بالاتر از 30 هزار دلار بیشتر می گردد.تا کنون حقوق ورودی خودرو های زیر 1500 سی سی 40% وخودروهای زیر 2500 سی سی 50% بوده است

ثبت سفارش خودروهای سواری توسط نمایندگی ها تا سقف 3000 دستگاه و ارزش 100میلیون دلار در سال مجاز است.

سود بازرگانی خودرو های بین 30 هزار دلار تا 40 هزار دلار -30%

سود بازرگانی خودروهای بین 40 هزار دلار تا 50 هزار دلار 50%

و سود بازرگانی خودروهای بالاتر از 50 هزار دلار تا 60 هزار دلار – 75%

بالاتر از 60 هزار دلار 100%

آیا می دانید خودروهای هیبریدی و برقی از پرداخت  سود بازرگانی مازاد بر سود بازرگانی فعلی مستثنی هستند و صرفا حقوق ورودی درج شده در کتاب مقررات صادرات و واردات برای آن ها محاسبه می گردد .

در گذشته ترخیص خودروهای سواری با حجم 2500 سی سی به بالا امکانپذیر نبوده و در صورت متروکه شدن هم قابل عرضه به بازار نمی باشد و صرفا می توان آن ها را مرجوع کرد ، پس این خودرو ها حتی به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ارجاع داده نمی شود  ،ولی طبق بند 2 تصویب نامه شماره ت/166315 ثبت سفارش خودروهای سواری با حجم موتور بیش از 2500 سی سی آزاد می گردد .

واردات خودرو به هر صورت درحال حاضر ممنوع است و چنانچه در آینده تجویز شود تابع مقررات عمومی واردات خودرو خواهد بود.قبلا دارندگان کارت بازرگانی معتبر با ارایه تعهد محضری مبنی بر اخذ  قرار داد خدمات پس از فروش از نماینده رسمی موجود در پرتال سازمان توسعه تجارت ایران می توانستند ثبت سفارش کنند. بعدا فقط نمایندگی های  مجاز، قادر به انجام ثبت سفارش و واردات خودرو بودند. در حال حاضر خودروی سواری در گروه  4 کالایی طبقه بندی شده و واردات آن ممنوع است.
تمدید ثبت سفارش خودرو امکان پذیر نیست. 
اعطای مجوز واردات خودرو  بسته به تصمیمات هیأت دولت دارد.
خودروهایی قابلیت ورود به کشور را دارند که دارای نمایندگی خدمات پس از فروش در کشور باشند و فهرست آن در پرتال سازمان صنعت، معدن وتجارت درج گردیده باشد.
واردکنندگان خودرو باید به عنوان نماینده رسمی خدمات پس از فروش ، قرار داد خود با شرکت مادر یا نماینده منطقه ای شرکت خودروسازی را به اداره اصناف ارایه نماید و پس از اخذ گواهی استاندارد ، محیط زیست و تأیید  و ثبت آن در کمیته های ذیربط خودرو ، مراتب را از طریق دفتر خودرو و نیرو محرکه جهت درج نام خودرو در فهرست خودروهای مجاز  وارداتی پرتال سازمان توسعه تجارت به این سازمان منعکس نماید.

جهت انجام مشاوره برای ترخیص خودرو سواری با  گروه بازرگانی ابراهیمی ، حق العملکار رسمی گمرک تماس حاصل نمایید .